Tarcza Antykryzysowa. Kto otrzyma pomoc?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Pracownicy w dobie koronawirusa. Pytania i odpowiedzi

2020-04-21 19:31

Tarcza antykryzysowa już działa. Wnioski złożyło miliony zainteresowanych pracodawców i pracowników. Zobacz, w naszym poradniku, jak z niej skorzystać, jakie ulgi i wsparcie możesz otrzymać oraz kto ma prawo skorzystać z rządowej pomocy. Przeczytaj nasz specjalny poradnik!

Prowadzę firmę i już kilku moich pracowników odbywa kwarantannę. Kto powinien zapłacić im za ten czas?

Osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowym w przypadku pracowników na umowie o pracę lub dobrowolnym w przypadku np. zleceniobiorcy lub osoby prowadzącej działalność pozarolniczą) przysługują świadczenia z tytułu choroby, czyli wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę lub zasiłek chorobowy określony w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Przez koronawirusa moja firma niemal nie zarabia. Jaką pomoc otrzymam, aby wypłacić pensję swoim pracownikom?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w wyniku pandemii koronawirusa odnotowujesz spadek obrotów, otrzymasz wsparcie od państwa przeznaczone na pensje dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy dopłata ta może wynieść nawet 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przy przestoju firmy dopłata od państwa wyniesie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W obu przypadkach dofinansowanie obejmie także składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy. W przypadku podmiotów ekonomii społecznej (stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych), których przychody z działalności statutowej spadły, możliwe będzie uzyskanie dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracownika do 90 proc. płacy minimalnej powiększonej o koszty składek na ubezpieczenie społeczne ponoszone przez pracodawcę. Ponadto podmioty ekonomii społecznej, które prowadzą działalność gospodarczą, będą mogły uzyskać analogiczne wsparcie w przypadku spadku obrotów. Wniosek w tej sprawie należy kierować do PUP. • Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, starosta może na podstawie zawartej umowy przyznać ci dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to możliwe w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia pandemii koronawirusa. Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.

Czy otrzymam wsparcie w związku z wypłatą dopłat swoim pracownikom?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w wyniku pandemii koronawirusa odnotowujesz spadek obrotów, przy przestoju firmy otrzymasz dopłatę od państwa w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dofinansowanie obejmie także składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy.

Zależy mi na utrzymaniu zatrudnienia moich pracowników. Czy zamiast ich zwalniać, mogę im ograniczyć etat?

Tak, możesz obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Przy tak obniżonym wymiarze czasu pracy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansuje maksymalnie do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń, tj. 2452,27 zł.

Czy mogę uzyskać zwiększone dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracownika niepełnosprawnego?

Jeśli zatrudniasz osoby niepełnosprawne, dostaniesz zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak korzystać z rządowej pomocy dla przedsiębiorców? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze