Zarobki telemarketerów

i

Autor: Shutterstock Zarobki telemarketerów

Pracownik call center nie ma lekko. Z tym mierzy się na co dzień

2018-05-20 20:00

Kompetentny, uprzejmy i stanowczy – to cechy, które według Polaków powinny charakteryzować pracowników telefonicznej obsługi klienta – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego dla firmy finansowej Wonga. Według ankietowanych najtrudniejsze w pracy w call center są kontakt z niemiłymi konsumentami i budowanie relacji z klientami. Jedynie 14 proc. respondentów dostrzega, że umiejętność radzenia sobie ze stresem może stanowić wyzwanie dla pracowników contact center.

Zapotrzebowanie na pracowników telefonicznej obsługi klienta zwiększa się z roku na rok. Już teraz w branży pracuje 250 tys. osób i wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie się nadal zwiększać. W związku z tym na rynku panuje duża konkurencja. Firmy prześcigają się w walce o najlepszych kandydatów, stosując różne zachęty. Tradycyjne postrzeganie tej branży zmienia się, tak jak zakres obowiązków osób pracujących na stanowisku konsultantów call/contact center. Coraz częściej to już nie tylko obsługa telefonicznych zapytań od konsumentów, ale także w mediach społecznościowych czy też kontakt e-mailowy.

Sprawdź także: Na słuchawce zarobisz nawet 15 tys. zł

Jaki powinien być pracownik call centrer?
Jakie umiejętności powinna mieć osoba pracującą na tym stanowisku? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos dla firmy finansowej Wonga, według większości Polaków zatrudnieni w call center powinni przede wszystkim mieć wiedzę potrzebną do rozwiązania problemów klientów wskazał na to co trzeci ankietowany) i być uprzejmi – według 17 proc. ankietowanych, osoba zatrudniona w call center powinna zawsze miło odpowiadać na pytania klienta. Z kolei podobny odsetek respondentów (16 proc.) wskazał, że powinna być stanowcza i konkretna – szybko i klarownie odpowiadać na pytania osoby dzwoniącej.

Dla 13 proc. ankietowanych ważna jest empatia. Według nich pracownik call center powinien umieć wczuć się w problemy innych i starać się znaleźć ich rozwiązanie. Dla niespełna co dziesiątego badanego ważne jest, aby był zabawny i zajmujący – potrafił prowadzić rozmowę tak, aby była ona ciekawa.

Czytaj też: Zarobki telemarketera. Przyszłościowy zawód czy kompletna porażka? [RAPORT]

– Praca w biurze obsługi klienta to odpowiedzialne i wymagające zajęcie. Dlatego na tym stanowisku nie powinny być zatrudnione osoby z tzw. przypadku, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na relacje firmy z klientami. Chcąc zachować wysoki poziom obsługi, należy dokładnie przemyśleć proces rekrutacji – mówi Zbigniew Ćwikliński, dyrektor ds. operacji i windykacji w Wonga Polska.

Trudna i stresująca praca
Co jest najtrudniejsze w pracy osoby z telefonicznej obsługi klienta? Jak pokazuje badanie Ipsos dla Wonga, według Polaków jest to przede wszystkim radzenie sobie z niemiłymi klientami. Na ten aspekt zwraca uwagę niespełna co trzeci respondent (29 proc.). Z kolei blisko co piąty ankietowany uważa, że wyzwaniem jest zbudowanie przez telefon dobrej relacji z klientem. Według 14 proc. badanych najtrudniejsze w tej pracy jest radzenie sobie ze stresem, a jedynie co dziesiąty ankietowany jest zdania, że skomplikowanym zadaniem jest rozwiązanie problemu klienta przez telefon. Najmniej respondentów odpowiedziało, że największą trudnością jest umiejętność odpowiedzenia na najtrudniejsze pytania (7 proc.), czy też mnogość rzeczy, które muszą wiedzieć osoby pracujące w telefonicznej obsłudze klienta.

Zobacz również: Co 6 młody Polak nie pracuje i nie uczy się

– Praca w dziale obsługi klienta wymaga zaangażowania, a także wrażliwości społecznej. Konsultant musi być nastawiony na pomoc innym. W tym zawodzie ważna jest również odporność na stres, ponieważ pracownicy są narażeni na niemiłe komentarze i pretensje ze strony dzwoniących. Istotna jest również znajomość technik motywacji czy negocjacji – mówi Zbigniew Ćwikliński.

Źródlo: Wonga Polska

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze