Pracownik na kwarantannie

i

Autor: Shutterstock

Pracownik na kwarantannie: Kto mu zapłaci i czy dostanie zasiłek?

2020-09-22 7:34

Kwarantanna to słowo klucz, do zrozumienia bieżącego roku. Pandemia koronawirusa zatrzęsła naszym życiem i z dnia na dzień wprowadziła nowy model funkcjonowania. Obowiązkowa kwarantanna osób, które mogły zarazić się koronawirusem nie oznacza orwellowskiej ewaporacji. Pracownik, który musiał zgodzić się na odosobnienie, chociaż niewidoczny dla społeczeństwa, nadal ma prawo do wynagrodzenia za pracę. Kto mu powinien je wypłacić? To zależy, czy pracownik w trakcie kwarantanny może wykonywać pracę, czy nie może.

Na kwarantannę skierować nas mogą m.in. państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny. Decyzja wydawana jest w przypadku osoby, która jest:

  • zakażona
  • chora na chorobę zakaźną
  • podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną
  • miała styczność ze źródłem tzw. biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Kwarantanna a zasiłek

Trzeba pamiętać, że decyzja inspektora oznacza podstawę do wypłaty osobie ubezpieczonej świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

- Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych – czytamy w serwisie internetowym rządu.

WAŻNE! Osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy.

Na jakie kwoty możemy liczyć podczas izolacji? Wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy wynoszą 80 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku pracownika mówimy o o 80 proc. wynagrodzenia za 12 miesięcy.

Kto za to wszystko płaci?

A kto powinien płacić te pieniądze? To zależy od tego, czy według inspektora sanitarnego poddawany kwarantannie pracownik może wykonywać swoje obowiązki. Jeśli może - to obowiązek wynagradzania tej osoby spada na pracodawcę.

Jeżeli poddanie się pracownika obowiązkowej kwarantannie nie powoduje, że nie może on wykonywać pracy, bo specyfika jego pracy nie wymaga na przykład, aby był obecny w zakładzie lub bezpośrednio kontaktował się z innymi pracownikami, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wypłacane przez pracodawcę. Pracownik może wykonywać pracę zdalnie, poświęcając jej tyle czasu, ile poświęcałby pracując normalnie.

Bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce, kiedy inspektor uzna, że pracownik nie może wykonywać obowiązków, a co za tym idzie przysługuje mu zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy. W takim scenariuszu, przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego pensja pracownika jest na głowie jego pracodawcy (lub przez 14 dni, jeśli pracownik ma więcej niż 50 lat). Później przejmuje go ZUS. Oczywiście dotyczy to tylko osób objętych ubezpieczeniem chorobowym. Pracownikom bez ubezpieczenia zasiłek nie przysługuje.

UWAGA! Uwaga, jeśli pracownik dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji państwowego inspektora sanitarnego, to nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy za kwarantannę trzeba wypełnić kilka papierków oraz pośpieszyć się, ponieważ przewidziano na to tylko 3 dni robocze od zakończenia kwarantanny. Pracownik lub zleceniobiorca przekazuje decyzję inspektora do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.

- Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie decyzji inspektora potwierdzonej za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a – czytamy na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

Odrobinę inaczej wygląda sytuacja osób prowadzących działalność pozarolniczą, oraz osób współpracujących z takimi podmiotami. Muszą one przekazać decyzję bezpośrednio do ZUS. Również w tym przypadku formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, przekazując decyzję elektronicznie, za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można ją złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie decyzji.

WAŻNE ! W przypadku zasiłku chorobowego, wypłacanego przez ZUS, pracodawca musi w ciągu siedmiu dni przekazać oświadczenie ubezpieczonego do ubezpieczyciela. Jeżeli pojawią się wątpliwości co do informacji przekazanych przez pracownika, pracodawca ma prawo wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o zweryfikowanie danych z oświadczenia.

Aby elektronicznie wysłać wniosek ZAS-53 należy w portalu PUE ZUS znaleźć zakładkę "Ubezpieczony albo Świadczeniobiorca". W menu po lewej należy wybrać [Dokumenty i Wiadomości] – [Dokumenty robocze] i kliknij przycisk [Utwórz nowy] . Na liście znajdziecie pole [Wniosek ZAS-53 - Wniosek o zasiłek chorobowy]. Po zaznaczeniu go należy kliknąć [Utwórz dokument]. Pojawi się wtedy formularz, który powinien automatycznie wprowadzić twoje dane. Musisz jednak wpisać dane płatnika składek tj. NIP, nazwę skróconą a jeśli nie posiada nazwy skróconej to imię i nazwisko oraz datę rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny lub izolacji. Do wniosku załącz skan lub zdjęcie decyzji inspektora.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze