Prawa dłużnika: Sprawdź, kiedy przedawni się twój dług

2020-06-25 19:26 DR
Banknoty
Autor: _Alicja_/Pixabay/cc0 Rośnie zainteresowanie przedsiębiorców mikro pożyczkami z Urzędu Pracy

Jeśli nie spłacasz swoich długów, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później zgłosi się do ciebie wierzyciel, firma windykacyjna, a w ostateczności komornik sądowy. W niektórych sytuacjach możesz jednak uniknąć odpowiedzialności, bo w polskim prawie istnieje instytucja przedawnienia. Polega ona na tym, że po upływie określonych terminów dłużnik może odmówić zapłaty.

Do niedawna przedawnienie nie było przez sąd uwzględniane z urzędu, czyli musiałeś sam zgłosić zarzut przedawnienia. Od 9 lipca 2018 r. obowiązuje zasada, iż po upływie terminu przedawnienia wierzyciel nie może domagać się spłaty zadłużenia, a sąd ma obowiązek z urzędu – czyli bez zarzutu lub wniosku ze strony dłużnika - zbadać, czy dług jest przedawniony.

ZOBACZ TEŻ: Emeryci dostaną dodatkowe 350 zł do emerytury! Ogromna waloryzacja emerytur

Przedawnienie to inaczej termin ważności długu. Jeżeli wierzyciel nie upomni się w odpowiednim czasie o zwrot długu, będziesz mógł w świetle prawa odmówić oddania mu pieniędzy. Po upływie terminu przedawnienia dług nie może być przymusowo wyegzekwowany np. przed sądem.

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - to znaczy od dnia, w którym dłużnik miał spłacić dług bądź w inny sposób wykonać dane zobowiązanie

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Z europejskich sojuszników Trumpowi został tylko Duda.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj