Realne płace w Polsce. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
Według najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 roku wyniosło 7,3 tys. zł brutto. Oznacza to, że od czerwca 2019 roku, wynagrodzenie wzrosło o 43 proc. - z 5,1 tys. do 7,3 tys. (różnica 2,2 tys. zł). Dlaczego więc nie odczuwamy tak wysokiej podwyżki? Po uwzględnieniu skumulowanej inflacji okazuje się, że realny wzrost wyniósł jedynie 9,4 proc. - ok. 250 zł.
3 grupy zawodowe odczuły realny wzrost wynagrodzeń. W jakich sektorach?
Jak przytacza Business Insider, analizując dane można zauważyć, że realny średni wzrost dla wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wynosi niecałe 5 proc., a trzy grupy zawodowe (górnicy, budowlańcy, oraz osoby pracujące w sektorze wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę) mają niższe wynagrodzenia niż w 2019 roku.
Z analizy redakcji "BI" wynika, że zaledwie dwie grupy zawodowe zaliczyły odczuwalny wzrost wynagrodzeń. Mowa o osobach zatrudnionych w sektorze "transport i gospodarka magazynowa" oraz "administrowanie i działalność wspierająca". Wynagrodzenia tych grup wzrosły odpowiednio 17,6 pp powyżej inflacji oraz 13,95 pp powyżej inflacji. Są to jednak grupy, które od lat były najgorzej wynagradzane.
Polecany artykuł: