Jak czytamy w publikacji „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce", zasięg ubóstwa dochodowego wahał się w zależności od województwa od 11 proc. do 27 proc.
Najwyższą stopę ubóstwa dochodowego odnotowano w Polsce południowo-wschodniej. W województwie lubelskim wyniosła ona 27 proc., w woj. świętokrzyskim – 24 proc., zaś w woj. podkarpackim – 21 proc.
Sprawdź także: Czy jesteś ubogi? Zobacz czy spełniasz kryteria ubóstwa Eurostatu
GUS zbadał nie tylko dochody polskich gospodarstw domowych, lecz także ich warunki życia. Co ciekawe, duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie nie zawsze wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia.
Złych warunków życia doświadczyło 9 proc. gospodarstw domowych, czyli 5 proc. mniej niż żyjących poniżej przyjętej granicy ubóstwa dochodowego. Warunki życia określane są w badaniu jako złe, gdy wystąpi co najmniej 10 z 30 ustalonych symptomów.
Czytaj też: [ZAROBKI] Ile dostają nauczyciele? [INFOGRAFIKA]
W zależności od województwa, zasięg ubóstwa warunków życia kształtował się od 5 proc. do 12 proc. Najwyższa stopa ubóstwa warunków życia odnotowano wśród gospodarstw domowych zamieszkujących województwa: zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie (po 12 proc. gospodarstw). Tuż po nich uplasowały się zaś województwa: świętokrzyskie i łódzkie (po 11 proc.).
Powyższe dane pochodzą z drugiej edycji Badania Spójności Społecznej, którego wyniki GUS opublikował we wtorek. Na zadawane przez ankieterów pytania odpowiedziało około 14 tys. respondentów.
Źródło: GUS