emeryt

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt

Emerytury bez podatku

Emerytura bez podatku. Prezes ZUS: Emeryci zyskają na nowym systemie podatkowym

2022-07-28 7:46

Reforma podatkowa. Emeryci zyskają dzięki zmianom w przepisach. Większość w ogóle nie zapłaci podatku, albo będą mieli dużo mniejsze obciążenia fiskalne- przyznała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Uścińska podkreśliła, że na reformie podatkowej, która weszła w życie 1 lipca br. skorzysta ok. 3,1 mln emerytów i rencistów. Jakie jeszcze pozytywne zmiany dla portfela, czekają seniorów?

Emerytury bez podatku

Według niej osoby te zapłacą niższy podatek za 2022 r., niż gdyby mieli rozliczać się na zasadach obowiązujących do czerwca, czy na zasadach z ubiegłego roku. "Jest to zasługa przede wszystkim obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17 do 12 pro. Zmiana ta dotyczy przychodów uzyskanych od początku tego roku" - powiedziała prezes ZUS.

Pytana, co z pozostałymi emerytami i rencistami, Uścińska zaznaczyła, że w wyniku zmian większość z nich zupełnie przestała płacić podatek. "Przypomnę, że zyskało wówczas ok. 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Ze świadczeń w wysokości 2,5 tys. zł brutto w ogóle nie odprowadza się zaliczki na podatek. kwota wolna od podatku w rozliczeniu rocznym to 30 tys. zł.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Zmiany w przepisach od 1 lipca

Mówiła także o wprowadzeniu od 1 lipca nowych zasad opodatkowania rent rodzinnych i PIT dla seniora. "Około 13 proc. rent rodzinnych wypłacamy dzieciom po zmarłym rodzicu. W wielu przypadkach dzieci są jeszcze osobami małoletnimi. Dotychczas dochody z renty rodzinnej dziecka były doliczane do dochodu rodzica. Teraz będą rozliczane odrębnie. Dzięki temu zarówno małoletnie dziecko jak i rodzic będą mogli skorzystać, każde odrębnie, z kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł.

Sonda
Czy dorabiasz do emerytury?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze