Z zapisanych w projekcie budżetu 274 milionów złotych, gabinet Andrzeja Dudy planuje przeznaczyć 6,5 miliona złotych na medale i odznaczenia. Znaczną część tej sumy mają stanowić odznaczenia dla małżeństw, które przetrwały co najmniej 50 lat, zauważa "Fakt". Dziennik podkreśla, że każda taka para otrzymuje od prezydenta - za pośrednictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - order za długoletnie pożycie.
Podczas jednego z posiedzeń sejmowej komisji regulaminowej, szefowa Kancelarii Prezydenta, Grażyna Ignaczak-Bandych, podała informacje, zgodnie z którymi w 2023 roku kancelaria wręczyła niemal 80 tysięcy podobnych medali. To liczba o 8 tysięcy większa niż rok wcześniej. Ignaczak-Bandych tłumaczyła ten wzrost faktem, że jest on związany z powojennym wyżem demograficznym oraz obchodzeniem okrągłych rocznic przez małżeństwa z tego okresu. Dlatego też planuje się, że w 2024 roku będzie wiele par, które zostaną uhonorowane.
Przypomnijmy, po pierwszym czytaniu Sejm skierował projekt budżetu na 2024 rok do dalszych prac w komisji. Dochody budżetu przewidziane w projekcie wyniosą 682,4 miliarda złotych, a wydatki nie powinny przekroczyć 866,4 miliarda złotych, przy deficycie nie przekraczającym 184 miliardów złotych. Na 10 stycznia 2024 roku planowane jest drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić 12 stycznia. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewiduje się, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.