
Wyniki sondażu IBRiS: Większość Polaków za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zdecydowana większość Polaków popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych — wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Aż 62,1 proc. respondentów wyraziło poparcie dla całkowitej prohibicji dotyczącej sprzedaży napojów procentowych na stacjach paliw. Odmiennego zdania jest 31,6 proc. badanych.
Jak wynika z badania, temat zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych budzi spore emocje i dzieli społeczeństwo, choć zwolenników prohibicji jest wyraźnie więcej. Sondaż IBRiS rzuca nowe światło na społeczne postrzeganie tego zagadnienia i może mieć wpływ na przyszłe decyzje legislacyjne.
Opinie w różnych grupach wiekowych i z różnym wykształceniem
Sondaż IBRiS ujawnił ciekawe różnice w opiniach na temat zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w zależności od wieku i wykształcenia respondentów. Największe poparcie dla prohibicji odnotowano wśród młodych dorosłych (18-29 lat), gdzie aż 69 proc. badanych opowiedziało się za takim rozwiązaniem. W tej grupie wiekowej 46 proc. zdecydowanie poparło zakaz. Podobne zdanie wyrażali Polacy w wieku 50-59 lat.
Najmniej entuzjastycznie do pomysłu podeszli respondenci w wieku 30-39 lat, choć i w tej grupie większość (58 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Co ciekawe, poziom wykształcenia nie miał aż tak dużego wpływu na wyniki. Wśród osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym 69 proc. popiera zakaz, w gronie tych z wykształceniem średnim proporcja ta wynosi 57 proc., zaś w przypadku absolwentów szkół wyższych wsparcie osiągnęło poziom 62 proc.
Zdecydowany sprzeciw wobec zakazu wyraziło zaledwie 11,3 proc. uczestników badania. Największy odsetek przeciwników odnotowano w grupie wiekowej 60-69 lat (24 proc.).
Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, komentując wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", podkreślił, że są one zgodne z obserwowaną od kilku lat tendencją społeczną. "Zauważalny jest spadek tolerancji dla nadużywania alkoholu, a wśród młodych ludzi przestała istnieć 'moda na alkohol' widoczna w poprzednich dekadach" – powiedział wiceminister.
Konieczny zwrócił uwagę na kluczową rolę akcji profilaktycznych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, Policję, samorządy oraz organizacje pozarządowe. "Alkohol i samochód oraz kierowca źle się kojarzą. Cieszę się z tych wyników. Niewątpliwie musimy je brać pod uwagę przy procedowaniu nowych przepisów" – zaznaczył.
Rezultaty sondażu IBRiS wpisują się w szerszą dyskusję o ograniczeniu dostępu do alkoholu w miejscach, gdzie ryzyko związane z jego konsumpcją jest szczególnie wysokie. Kwestia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych może okazać się kluczowa w procesie legislacyjnym dotyczącym zmiany przepisów w tym aspekcie.
Jak podaje Business Insider, podobne regulacje funkcjonują już w wielu krajach europejskich, co przynosi pozytywne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Czy Polska pójdzie w ich ślady? Wyniki sondażu pokazują, że społeczeństwo jest gotowe na takie zmiany.