Jakie postulaty protestu w obronie polskiego przemysłu?
– Związkowcy z naszego regionu, niezależnie od tego, w jakiej centrali są zrzeszeni, potrafią się zjednoczyć i walczyć wspólnie o przyszłość Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Pokazaliśmy to już wielokrotnie wcześniej i mam nadzieję, że tak będzie i teraz – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
– Jeśli chodzi o walkę o miejsca pracy, o przemysł i przyszłość naszego regionu, to nie ma tu miejsca na jakieś wzajemne animozje. Priorytety są oczywiste – mówi Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego. – Fakt, że łamane są zapisy Umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa, którą przecież podpisali przedstawiciele wszystkich reprezentatywnych central związkowych w regionie, nie może pozostać bez reakcji sygnatariuszy. I to też jeden z ważnych powodów, dla których jedziemy na tę manifestację – dodaje szef śląskich struktur OPZZ.
Protest przed siedzibą PGE w Warszawie
26 listopada 2024 roku Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” podjął uchwałę o organizacji w Warszawie demonstracji w obronie miejsc pracy w Elektrowni Rybnik oraz w Elektrowni Łaziska, a także w zakładach kooperujących z tymi przedsiębiorstwami. Inicjatywę wsparł Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”. Do akcji przyłączył się Region Pomorze Zachodnie, gdzie w podobnej sytuacji jak rybnicka elektrownia, znalazła się Elektrownia Dolna Odra.
Protest rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie przy ul. Mysiej. Następnie demonstranci przejdą przed gmach Ministerstwa Aktywów Państwowych na Kruczej, gdzie planowany jest wiec ok. godz. 13.00.