Przedsiębiorcy zapłacą za audyt energetyczny nawet milion złotych

2016-05-22 9:00

Nowa ustawa o efektywności energetycznej dla polskich przedsiębiorców oznacza dodatkowe koszty sięgajace nawet kilkuset tysięcy złotych.

Nowa ustawa o efektywności energetycznej ma zapewnić pełne wdrożenie dyrektywy unijnej, która zobowiązuje państwa członkowskie UE do osiągnięcia określonego poziomu oszczędności energii w terminie do końca 2020 r. Zastąpi ona dotychczasowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej obowiązujące w Polsce od 2011 roku.

Eksperci oceniają, że nowe przepisy o efektywności energetycznej mogą przynieść wymierne oszczędności w zużyciu energii, ale z drugiej strony firmy muszą liczyć się z dodatkowymi, niemałymi wydatkami. W projekcie ustawy znalazł się bowiem nowy rozdział: „Zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa”. Do zlecenia lub przeprowadzenia audytu energetycznego będzie zobowiązany przedsiębiorca zatrudniający powyżej 250 osób lub taki, którego roczne obroty przekraczają 200 mln zł. Z obowiązkowych audytów zwolnione będą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, oraz firmy posiadające systemy zarządzania energią.  lub mający system zarządzania środowiskowego – jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Audyt będzie przeprowadzała firma  niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, mający odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie.Audyty będą musiały być przeprowadzane regularnie raz na cztery lata.Według przygotowanej jeszcze przez Ministerstwo Gospodarki oceny przewidywanych skutków wprowadzenia nowej ustawy o efektywności energetycznej obowiązek sporządzenia audytu energetycznego może obciążyć około 3 tysięcy dużych przedsiębiorstw w Polsce. Aby spełnić wymogi nowego prawa, firmy te muszą być przygotowane na duże wydatki.

-  Zakresy audytów energetycznych będą zależne od specyfiki danego przedsiębiorstwa, ale muszą uwzględniać zużycie energii w trzech głównych obszarach – budynkach, procesach (technologicznych, produkcyjnych) i transporcie Koszt sporządzenia takiego audytu może wynosić do kilkuset tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach, w zależności od specyfiki danego przedsiębiorstwa, nawet przekraczać milion złotych – mówi Tomasz Augustyniak, prezes Go4Energy.
Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy przewidziane są kary. Zgodnie z przesłanym do Sejmu projektem ustawy, duże przedsiębiorstwo, które nie przeprowadzi audytu, podlega karze finansowej w wysokości maksymalnie do 5 proc. przychodu (czyli do ok. 10 mln zł przy minimalnym przychodzie kwalifikującym przedsiębiorstwo jako duże), osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

W trakcie drugiego czytania ustawy w Sejmie  Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa zaproponowała przesunięcie daty wejścia jej w życie 30 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw na 1 października 2016 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze