otyłość u dzieci

i

Autor: materiały prasowe

Przerażające dane NFZ o zdrowiu dzieci. Coraz więcej małych Polaków jest otyłych

2022-05-20 4:52

Według najnowszych danych NFZ otyłość w Polsce dotyczy już 10 proc. dzieci do lat trzech oraz 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest to jedna z najpowszechniejszych, a zarazem najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, z jakimi przyszło nam się mierzyć w XXI wieku. Przypadłość ta staje się coraz bardziej powszechna. Według World Obesity Federation do 2030 roku problem otyłości dotknie w naszym kraju prawie milion dzieci.

Otyłości, która sama w sobie jest bardzo niebezpieczna, zwykle towarzyszą inne choroby powodowane przez problemy z wagą - cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu sercowego czy choroby nowotworowe.

Przyczyny otyłości wśród dzieci

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie zwracają uwagi na swój stan zdrowia, dietę oraz wygląd. To rolą rodzica jest zadbać o prawidłową wagę swojej pociechy. Niestety, wielu rodziców nie zastanawia się nad prawidłową dietą dziecka. Niektórymi kieruje zwykłe lenistwo, gdyż przetworzone, wysokokaloryczne produkty są zwykle znacznie szybsze i prostsze do przygotowania. Inni ulegają presji dzieci, które zbyt często mają ochotę na szejka i hamburgera z popularnej amerykańskiej sieciówki. Dzieci wiele godzin spędzają przed komputerem, zajadając przy tym kaloryczne przekąski. Coraz częściej też docierają do szkoły samochodem lub komunikacją miejską.

Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Wojciech Kruczyński, organizator zawodów triathlonowych z cyklu CIECH Tri Tour podkreśla, że jazda na rowerze, pływanie i bieganie aktywizują wszystkie najważniejsze mięśnie ciała, a jednocześnie należą do dyscyplin najskuteczniej spalających tłuszcz. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących dzieci. Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę najmłodszych.

- Dzieci kochają rywalizację, a konkurowanie z innymi dodaje im ochoty do uprawiania każdej dyscypliny. Właśnie dlatego podczas naszych zawodów zachęcamy do spróbowania swoich sił również najmłodszych sportowców! Razem z Fundacją Pho3nix przygotowujemy trasy na specjalnych, krótkich dystansach, dostosowanych do wieku wszystkich dzieci. Chcemy dać im szansę złapania bakcyla do trenowania triathlonu. Dzięki temu nauczą się wytrwałości i dyscypliny, zadbają o siebie, a jednocześnie będą miały masę frajdy! - mówi Kruczyński.

Tańczące z Promocjami 19-05-22

CIECH Tri Tour

W tym roku w ramach cyklu CIECH Tri Tour odbędą się trzy imprezy triathlonowe: w Sierakowie (27-29 maja), Charzykowych (10-12 czerwca) i Poznaniu (15-17 lipca). Zapisy na zawody dla dzieci otwarte są aż do dnia startu lub wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc pod adresem: https://sts-live.pl/tritour. Bez względu na uczestnictwo w zawodach, podczas każdego weekendu wszystkie dzieci i młodzież będą mogli za darmo skorzystać ze sportowych atrakcji przygotowanych w strefie PHO3NIX KIDS Zone. 

Zobacz też: Polacy kupują coraz droższe smartfony. Popularniejszy staje się najem [RAPORT]

Swoim udziałem w zawodach dzieci dołączą również do akcji charytatywnej organizowanej przy współpracy z Fundacją Pho3nix. Dzięki ich startom wzrośnie suma zbiórki na rzecz Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Sonda
Często jadasz w restauracjach typu fast food?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze