Przyjrzyj się rachunkowi za gaz

2009-11-18 9:27

Gaz jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii w naszych domach. Ogrzewa mieszkanie i wodę użytkową. Dzięki niemu możesz też ugotować smaczny obiad. Ale rachunek za gaz ziemny to nie tylko opłata za jego zużycie

Warto wiedzieć, za co płacisz co znajduje się na fakturze. Sprawdzisz, jak dużo zużywasz gazu i ile cię to kosztuje co miesiąc. Dzięki temu łatwiej będzie ci ograniczyć jego zużycie i zmniejszyć rachunek.

Numer klienta - to stały numer identyfikacyjny przypisany każdemu klientowi. Służy on do identyfikacji w przypadku kontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta. Podczas dokonywania opłat za pomocą przelewu bankowego konieczne jest wpisanie tego numeru na druku bankowym.

Numer konta - jest to numer rachunku, na które należy wpłacać opłaty za gaz.

Taryfa - na fakturze znajduje się oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteś rozliczany. Od niej zależą poszczególne elementy faktury, czyli cena za gaz, abonament i opłaty sieciowe (stała i zmienna).

Taryfa jest oznaczona symbolem dwuczłonowym - W1, W2, W3. Litera wskazuje rodzaj dostarczanego gazu, cyfra określa numer grupy taryfowej, do której zostałeś przyporządkowany na podstawie rocznego zużycia. Im jest większe, tym wyższa grupa taryfowa. Grupy różnią się wysokością cen i stawek opłat.

Wielkość zużycia - pokazuje ilość zużytego gazu ziemnego w danym okresie rozliczeniowym. Warto ją kontrolować na bieżąco, aby korzystać z energii ekonomicznie.

Cena za gaz - czyli cena netto metra sześciennego gazu ziemnego. Wysokość tego składnika ustalona jest odrębnie dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana, podobnie jak wszelkie inne opłaty, przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Abonament - zryczałtowana opłata stała, pobierana jest za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od ilości zużytego gazu. Dlaczego? Ponieważ płacisz też za usługi związane z handlową obsługą odbiorców, tj. odczytami licznika, wystawieniem faktury, a także z czynnościami związanymi z kontrolą układów pomiarowych.

Opłata sieciowa stała - wynika z kosztów eksploatacji, monitoringu, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.

Opłata sieciowa zmienna - opłata za dostarczenie do klientów gazu ziemnego w wymaganych ilościach i o właściwych parametrach jakościowych.

Kwota do zapłaty - suma brutto, którą należy zapłacić.

Cykl edukacyjny pod patronatem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze