Warto wiedzieć, za co płacisz co znajduje się na fakturze. Sprawdzisz, jak dużo zużywasz gazu i ile cię to kosztuje co miesiąc. Dzięki temu łatwiej będzie ci ograniczyć jego zużycie i zmniejszyć rachunek.
Numer klienta - to stały numer identyfikacyjny przypisany każdemu klientowi. Służy on do identyfikacji w przypadku kontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta. Podczas dokonywania opłat za pomocą przelewu bankowego konieczne jest wpisanie tego numeru na druku bankowym.
Numer konta - jest to numer rachunku, na które należy wpłacać opłaty za gaz.
Taryfa - na fakturze znajduje się oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteś rozliczany. Od niej zależą poszczególne elementy faktury, czyli cena za gaz, abonament i opłaty sieciowe (stała i zmienna).
Taryfa jest oznaczona symbolem dwuczłonowym - W1, W2, W3. Litera wskazuje rodzaj dostarczanego gazu, cyfra określa numer grupy taryfowej, do której zostałeś przyporządkowany na podstawie rocznego zużycia. Im jest większe, tym wyższa grupa taryfowa. Grupy różnią się wysokością cen i stawek opłat.
Wielkość zużycia - pokazuje ilość zużytego gazu ziemnego w danym okresie rozliczeniowym. Warto ją kontrolować na bieżąco, aby korzystać z energii ekonomicznie.
Cena za gaz - czyli cena netto metra sześciennego gazu ziemnego. Wysokość tego składnika ustalona jest odrębnie dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana, podobnie jak wszelkie inne opłaty, przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Abonament - zryczałtowana opłata stała, pobierana jest za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od ilości zużytego gazu. Dlaczego? Ponieważ płacisz też za usługi związane z handlową obsługą odbiorców, tj. odczytami licznika, wystawieniem faktury, a także z czynnościami związanymi z kontrolą układów pomiarowych.
Opłata sieciowa stała - wynika z kosztów eksploatacji, monitoringu, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy niezależnie od ilości pobranego paliwa gazowego.
Opłata sieciowa zmienna - opłata za dostarczenie do klientów gazu ziemnego w wymaganych ilościach i o właściwych parametrach jakościowych.
Kwota do zapłaty - suma brutto, którą należy zapłacić.
Cykl edukacyjny pod patronatem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA