Putin

i

Autor: AP Photo & Shutterstock Putin

Rezerwy złota

Putin trzyma złoto w Chinach. Kto kupuje złoto od zbrodniarza?

2023-02-12 11:21

Interia cytuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ"), który informuje, że Rosja podobnie jak Turcja i Chiny przez lata powiększały rezerwy złota. W 2007 roku rosyjski bank centralny posiadał jeszcze tylko około 400 ton złota, ale do początku wojny ilość ta wzrosła do 2298,5 tony. Wartość kruszcu to według branżowej organizacji World Gold Council około 140 miliardów dolarów - informuje FAZ, cytowany przez portal Interia.

Jak Kreml omija sankcje?

Jak czytamy w Interii, fakt, że Rosja zgłosiła sprzedaż złota wraz ze sprzedażą walutową w juanach, interpretuje się w ten sposób, że złoto mogło trafić do Chin, omijając zachodnie rynki. Jednocześnie - jak pisze niemiecki dziennik - Chiny poinformowały, że zwiększyły swoje rezerwy złota.

Jeden z niemieckich ekspertów wymienia dwa sposoby, dzięki którym Rosja może - mimo przeszkód - pozbyć się cennego metalu. Po pierwsze silny popyt na złoto wśród własnych obywateli, a po drugie sprzedaż azjatyckim krajom, które nie brały udziału w sankcjach, takim jak Indie i Chiny. Złoto można też po prostu przetopić, zacierając w ten sposób ślady jego pochodzenia - czytamy na portalu. 

Rosja łata dziurę budżetową

Niemiecki dziennik, na który powołuje się Interia, informuje, że Rosja korzysta ze swoich rezerw złota, aby załatać dziury w budżecie. Sięgają one już 23 mld euro. Rosja pozbyła się już m.in. rezerw walutowych w chińskiej walucie w wysokości 2,27 mld juanów i sprzedała 3,6 tony złota - poinformowało rosyjskie ministerstwo finansów. Przy obecnej cenie złota sprzedane sztabki warte były ponad 216 milionów dolarów.

"To dosyć nietypowy ruch - ocenia "FAZ". Inne państwa i banki centralne znacznie zwiększyły ostatnio swoje zapasy złota. Szczególnie Chiny i Turcja kupowały cenny metal. Rosja z kolei od początku wojny nie podawała żadnych danych, poinformowała jedynie o zapasach złota na poziomie 551,2 tony. Eksperci twierdzą jednak, że liczba ta nie obejmuje stanów posiadania banku centralnego. W sumie Rosja posiada ponad 2000 ton złota, co stawia ją na szóstym miejscu - po Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Włoszech i Francji"-czytamy w portalu Interia.

Uciekinier z Rosji obnaża reżim Putina! "Są jak zahipnotyzowani"
Sonda
Czy Putin przegra wojnę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze