Kasa wazniejsza niż wojna

i

Autor: AP, Shutterstock Kasa wazniejsza niż wojna

Sankcje nie działają

Zachodnie firmy finansują rekrutów do armii Putina. Raiffeisen zwiększył dochody w Rosji o 313 procent

2023-02-12 8:35

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ocenił, że w trakcie trwającej blisko rok agresji rosyjskiej na Ukrainę wycofało się z Rosji dziewięć procent firm światowych, a niektóre banki zachodnie odniosły w Rosji w tym czasie duże zyski. Wśród firm zachodnich, które nadal pracują w Rosji najwięcej jest niemieckich 19,5 proc., 12,4 proc. to firmy amerykańskie, a 7 proc. - japońskie" - napisał Podolak na Twitterze.

Raiffeisen zwiększył dochody w Rosji o 313 procent

METRO, Leroy Merlin, Auchan, Nestle, Unilever, Procter & Gamble, Siemens, Pfizer, Philip Morris, Bayer, Acer, Alibaba, CloudFlare, Societe Generale, Credit Suisse, Lenovo, Asus, Cersanit, - wymienia Podolak, 

"Niektóre banki zachodnie w ciągu roku wojny na pełną skalę odniosły nadwyżki w Rosji. Raiffeisen zwiększył dochody w Rosji o 313 procent" - napisał Podolak. Ocenił, że za sprawą podatku zapłaconego w Rosji bank ten oddał państwu rosyjskiemu kwotę 94,8 mln euro. Zdaniem doradcy Zełenskiego "to jest podatek na wojnę, na zabijanie Ukraińców". Podolak argumentował, że "działając w FR, firmy międzynarodowe płacą podatki do budżetu rosyjskiego, które są wykorzystywane dla produkcji (rosyjskiego) kompleksu przemysłowo-obronnego".

Ponadto - według niego - firmy działające w Rosji wspierają działania na rzecz mobilizacji na wojnę.

"Zgodnie z nowymi rosyjskimi przepisami korporacje działające w Rosji są zmuszone wspierać wezwania pracowników do armii i finansować ich wyposażenie wojskowe" - oświadczył Podolak. Ocenił, że pozostanie w Rosji w trakcie obecnej wojny jest "świadomym stanowiskiem", a "pasywna bezczynność również jest zbrodnią"

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Najnowsze