Koronawirus w Polsce

i

Autor: Shutterstock Koronawirus w Polsce

Pytania ogólne do tarczy antykryzysowej. Co musisz wiedzieć?

2020-04-21 22:31

Tarcza antykryzysowa już działa. Wnioski złożyło miliony zainteresowanych pracodawców i pracowników. Zobacz, w naszym poradniku, jak z niej skorzystać, jakie ulgi i wsparcie możesz otrzymać oraz kto ma prawo skorzystać z rządowej pomocy. Przeczytaj nasz specjalny poradnik!

Czy przedsiębiorca, który zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS, o których mowa w ustawie COVID-19 – może uzyskać pomoc ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na podstawie art. 15g (szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)?

Przedsiębiorca może skorzystać jednocześnie ze zwolnień ze składek ZUS oraz dofinansowania ze środków FGŚP, jednak nie otrzyma ze środków FGŚP dofinansowania do składek na ubezpieczenia społeczne. Co więcej, dofinansowanie do wynagrodzenia zostanie pomniejszone o składki należne od pracownika, co do których nie będzie w tej sytuacji obowiązku ich odprowadzenia do ZUS.

Czy z pomocy FGŚP mogą skorzystać pracodawcy, którzy korzystają z pomocy na dofinansowanie stanowisk pracy z FP lub PFRON?

Przedsiębiorca może otrzymać pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wyłącznie w przypadku, jeśli nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy. Reasumując, przedsiębiorca, który skorzystał z dofinansowania kosztów utworzenia stanowiska pracy ze środków FP lub PFRON może otrzymać dofinansowanie ze środków FGŚP, o którym mowa w art. 15g.

Jaką wysokość dofinansowania z FGŚP przyznać w sytuacji, jeśli przedsiębiorca określi we wniosku, że zamierza skorzystać ze zwolnień w opłacaniu składek na ZUS?

Dofinansowanie do wynagrodzenia zostanie pomniejszone o składki, co do których nie będzie w tej sytuacji obowiązku ich odprowadzenia do ZUS.

Co w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia osoby, które czasowo wykonują obowiązki, w związku z którymi ich wynagrodzenia finansowane są z innych środków publicznych, jednak od 1 maja 2020 wracają na uprzednio zajmowane stanowisko pracy, z wynagrodzeniem wskazanym w umowie, w całości finansowanym przez pracodawcę?

Pracodawca może skorzystać z dofinansowania na podstawie art. 15g od dnia 1 maja 2020 r., po spełnieniu ustawowych przesłanek.

Czy ocena spadku obrotów dokonywana jest wyłącznie w chwili składania wniosku i dotyczy dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (jako miesięcy porównywanych)? Czy wysokość obrotów w miesiącach kolejnych nie ma znaczenia dla trwałości dofinansowania i czasu jego trwania?

Ocena spadku obrotów jest dokonywana jednorazowo w chwili składania wniosku.

Firma meblarska zatrudnia 4 tys. pracowników i dysponuje materiałami sprowadzanymi z Włoch na 1 miesiąc pracy, potem zabraknie dostaw. Czy możliwy jest przestój ekonomiczny i jednocześnie obniżenie wymiaru czasu pracy dla tych samych pracowników, tyle że w różnych miesiącach? Czy pracodawca może wystąpić o pomoc np. na miesiąc obniżonego wymiaru czasu pracy i za miesiące przestoju?

Tak, przedsiębiorca może wystąpić o dofinansowanie wynagrodzenia w ramach przestoju ekonomicznego, a następnie o dofinansowania w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy. Przedsiębiorca w takim przypadku składa odrębne wnioski. Jeśli wprowadził przestój ekonomiczny w kwietniu, to w kwietniu składa pierwszy wniosek np. na dwa miesiące, a następnie składa wniosek w czerwcu na dofinansowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy.

Jak wyliczyć okres trzech miesięcy objęty dofinansowaniem?

Zgodnie z art. 16 ustawy świadczenia przysługują przez łączny okres trzech miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku.

Jak wyliczyć okres objęty dofinansowaniem, wówczas gdy wniosek jest składany nie od pierwszego dnia miesiąca, tylko w trakcie miesiąca? Np. jeśli wniosek złożono 10 kwietnia, to czy przedsiębiorca może wnioskować okres 10.04 do 9.07.2020 r. ? Czy mają to być miesiące kalendarzowe – maj, czerwiec, lipiec? Czy mimo złożenia wniosku 10 kwietnia może wnioskować o cały kwiecień wbrew zapisowi art. 16 ustawy „okres trzech miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku?

Pomimo, że przedsiębiorca złożył wniosek w połowie miesiąca, to przyznane świadczenie może przysługiwać za cały miesiąc kalendarzowy i od tego miesiąca należy liczyć trzymiesięczny okres dofinansowania. Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek 10 kwietnia, to dostanie dofinansowanie maksymalnie za miesiące kwiecień, maj, czerwiec. Warunkiem jest obowiązywanie u przedsiębiorcy przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy od początku miesiąca, co powinno wynikać z zawartego porozumienia

Do kiedy można ubiegać się o wypłatę dofinansowania z ustawy?

Przepisy wprowadzające dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika ze środków FGŚP obowiązują przez 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 27 września 2020 r.

Jeśli spółka miała kiedyś straty ale pokrywane są one z bieżących zysków, nie ma zaległości w ZUS, US, FGŚP, FP, FS, czy może złożyć wniosek o wsparcie?

Tak, jeżeli spółka nie ma zaległości wobec ZUS, odnotowała spadek obrotów gospodarczych oraz nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak korzystać z rządowej pomocy dla przedsiębiorców? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze