- Udzielenie powyższej zgody oznacza, że został spełniony jeden z [...] warunków zawieszających transakcji nabycia znacznego pakietu akcji banku przez PZU SA działające w konsorcjum z PFR od UniCredit S.p.A – podano w komunikacie.
Zobacz także: Kim jest Marcin Chludziński, p.o. prezesa PZU?
O zakupie pakietu akcji Banku Pekao od UniCredit pisaliśmy jeszcze w zeszłym roku. Transakcja wpisuje się w strategię zakładającą repolonizację polskich banków. W grudniu ur. PZU, Polski Fundusz Rozwoju i UniCredit podpisały umowę, która zakłada zakup 20 proc. akcji Banku Pekao przez PZU oraz 12,8 proc. akcji tej instytucji przez PFR. Łącznie transakcje mają opiewać na kwotę 10,59 mld złotych. PZU wyłoży za nabycie pakietu akcji Pekao 6,46 mld złotych. Aby doszło do przejęcia udziałów, do 8 grudnia 2017 r. muszą zostać zrealizowane warunki zawieszające.
Patrz też: Akcje Pekao sprzedane za 10,6 mld zł. Nabywcami są PZU i PFR
- Zgodnie z założeniami strategii, PZU rozwija działalność w Polsce i na tych rynkach zagranicznych, gdzie jest już obecne. Priorytetowy jest ambitny kierunek działań na rynku bankowym oraz finalizacja – realizowanej wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju – transakcji nabycia udziałów banku Pekao SA. Poszerzenie współpracy ze startupami i VC przyczyni się natomiast do stworzenia jednej z najbardziej innowacyjnych grup finansowych w Europie oraz rozwoju polskiej gospodarki – powiedział cytowany przez PZU w komunikacie z 23 marca Marcin Chludziński, p.o. prezesa PZU S.A.
Może cię zainteresować: PZU nie dogadało się z największym włoskim bankiem w kwestii Pekao
Bank Pekao należy do grona największych banków z Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 r. jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Istnieje na rynku od ponad 85 lat.
Grupa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w naszym kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako grupa kapitałowa, prowadzi działalność ubezpieczeniową, zarządza otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.
UniCredit planuje również pozbycie się swoich aktywów w Czechach i na Słowacji - donosi ISB News. „Týdeník Euro" wśród potencjalnych nabywców wymienia m.in. Société Générale.
UniCredit prowadzi rozmowy o sprzedaży swoich aktywów w Czechach i na Słowacji. Wśród potenc. nabywców wymienia się m.in. Société Générale. https://t.co/ZbEMjNvMJY
— WPHI w Pradze (@WPHIPRAGA) 27 marca 2017
Oprac. na podst. biznes.onet.pl, twitter.com, isbnews.pl, media.pzu.pl