QUIZ PRL

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych w PRL-u. Czy w PRL można było uczcić zmarłych?

1 listopada, często nazywany w języku potocznym "Świętem Zmarłych", otrzymał tę świecką nazwę w okresie PRL. Oficjalne określenia takie jak "Dzień Wszystkich Zmarłych" czy "Święto Zmarłych" były wówczas promowane przez władze jako część polityki laicyzacji, mającej na celu osłabienie religijnego charakteru uroczystości Wszystkich Świętych.

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych, czyli cmentarne dylematy PRL-u

Krajobraz powojennej Polski był naznaczony prowizorycznymi miejscami pochówku - w czasie działań wojennych ludzi grzebano pośpiesznie na podwórkach, skrajach lasów, w masowych grobach oznaczonych prowizorycznie wykonanymi krzyżami. W pierwszych latach powojennych odkryto tysiące bezimiennych grobów ofiar wojny. Rozpoczęto systematyczną akcję ekshumacji i przenoszenia szczątków na cmentarze. Powstawały nowe kwatery z rzędami identycznych krzyży, gdzie spoczęli polegli żołnierze.

W naszym cyklu QUIZY SE dzisiaj QUIZ z czasów PRL o dniu Wszystkich Świętych, który stał się Świętem Zmarłych. 

Przykładowo na warszawskich Powązkach utworzono specjalne kwatery dla poległych powstańców warszawskich, a w 1946 roku odsłonięto pomnik Gloria Victis. Później, w latach 50., powstała tam także Aleja Zasłużonych.

Przez cały okres PRL 1 listopada pozostawał dniem wolnym od pracy. Zmieniał się charakter nagrobków - dawne podziały na bogate kamienne pomniki i skromne ziemne mogiły zastępowało demokratyczne lastryko, dostępne dla szerszego grona.

Cmentarny krajobraz tamtych czasów był dość niezmienny - znicze płonęły w szklanych lampkach i glinianych miseczkach, dominowały chryzantemy w bieli, żółci i fiolecie, ze szczególnie cenionymi złocistymi odmianami. Charakterystycznym elementem były też stragany z obwarzankami przy bramach cmentarzy oraz harcerze sprzedający własnoręcznie wykonane znicze, by zebrać fundusze na renowację grobów bezimiennych ofiar II wojny światowej.

Charakterystycznym elementem tego okresu były organizowane przez szkoły i zakłady pracy zbiorowe wyjazdy na cmentarze wojenne i miejsca pamięci. Młodzież szkolna i harcerze angażowali się w porządkowanie grobów żołnierskich i zapalanie zniczy na opuszczonych mogiłach.

W okresie PRL Święto Zmarłych nabrało szczególnego wymiaru społecznego i patriotycznego. Mimo prób nadania mu świeckiego charakteru przez władze komunistyczne, pozostało głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Cmentarze stawały się miejscem nie tylko pamięci o zmarłych, ale także manifestacji narodowej tożsamości.

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych, czy Święto Zmarłych, czyli cmentarne dylematy, mody i obyczaje z czasów PRL-u

QUIZ PRL. Wszystkich Świętych w PRL - cmentarne mody, nagrobki, kwiaty i znicze

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy materiał na nagrobki stosowany w PRL:
Cmentarz Gorzów
POSŁCUHAJ: Sądeczanie o porzadkach na cmentarzu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze