QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej. Poprawnie odpowiedzą nieliczni
W PRL-u istniał silny etos pracy, który był promowany zarówno przez rząd, jak i przez partię komunistyczną. Praca była postrzegana jako obowiązek i fundament socjalistycznego społeczeństwa. Propagowano hasła "Praca buduje Polskę" i "Bez pracy nie ma kołaczy". Wzorem do naśladowania byli przodownicy pracy, stachanowcy, którzy wyrabiali normę 200 proc., 300 proc. i więcej.
Pracowano 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Dzień pracy trwał 8 godzin, z wyjątkiem soboty, kiedy był krótszy o 2 godziny. Istniały również nadgodziny i praca w systemie zmianowym.
W Święto Pracy 1 maja odbywały się obowiązkowe pochody pierwszomajowe. Były to manifestacje poparcia dla władzy i socjalistycznego systemu. Uczestnicy pochodów maszerowali z transparentami i flagami.
W PRL-u istniał problem absencji w pracy. W oficjalnej narracji często przywoływano postać bumelanta, którzy nie miał motywacji do pracy. Przypomnijmy, że nakaz pracy w zawodach cywilnych wynikający z ustawy z 1950 r. „o zapobieżeniu płynności kadr pracowników w zawodach lub specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki uspołecznionej” zniesiono dopiero w latach 60. XX w. (oprócz służby zdrowia, gdzie obowiązywał nadal). Nakaz pracy wydawano na 3 lata, po których pracownik uzyskiwał swobodę zmiany pracy.
Dużym problemem był również alkoholizm, który negatywnie wpływał na wydajność pracy.
Mimo pewnych niedogodności, praca w PRL-u dawała ludziom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Wiele osób wspomina ten okres z sentymentem, jako czas młodości i zaangażowania w budowę nowego społeczeństwa.
Spróbuj sił w naszej zabawie: QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej. Poprawnie odpowiedzą nieliczni
Polecany artykuł: