QUIZ PRL. Nie tylko Gierek. Czy pamiętasz grube ryby PRL?
Elitarna grupa sprawująca władzę w Polsce Ludowej liczyła 30-40 osób. Aparatczyków w garniturach szytych na miarę u krawców, którzy potem mawiali: „A wiesz pan, komu te ręce butonierkę osobiście obrębiały?”. No i okazywało się, że obrębiane dziurki oraz butonierki należały do kogoś z Biura Politycznego, codziennie podającego rękę pierwszemu sekretarzowi, szefa któregoś z wydziałów KC lub kogoś zbliżonego do władzy. Dziurki i butonierki obrębiane tete-a-tete były potem widoczne w dalszych lub bliższych ujęciach w TVP. Jak to się mówiło „z odległości strzału” lub z bliska, czyli „w mordę”. Publika oglądająca telewizję jednocześnie czytając gazetę, nie rozpoznałaby ich, oczywiście wyłączając wierchuszkę, nawet z odległości „liścia”.
Zresztą zdarzało się, że szklany ekran musiał znosić plucie i policzkowanie. Osobliwie w okresach wzmożonej walki z imperialistyczną dywersją, przez paranoików wbitych w dygnitarskie garnitury uważanej za realną, a nawet paranormalną. Niektórzy miewali wdrukowywane w świadomość sny o zachodnim dobrobycie, inni po drodze do politbiura gapili się na kozy. W każdym razie dowody były mocne.
Grupy skupiające się wokół pierwszych sekretarzy tak natarczywie zabiegały o zauważenie przez szefa lub premiera, że po latach cytaty z ich wypowiedzi na plenach i innych imprezach ku czci ZSRR, żyją w internecie życiem szoku i niedowierzania.
Większości socjalistycznych notabli dzisiaj już nie pamiętamy. I bardzo dobrze. Z racji pełnionych funkcji oraz zamiłowania do dobrze skrojonych garniturów, do historii przeszli: Edward Gierek, Wiesław Gomułka, Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Piotr Jaroszewicz, Stanisław Kania, Wojciech Jaruzelski.
Pora na wysiłek umysłowy. Sprawdź swoją pamięć w naszej zabawie QUIZ PRL. Nie tylko Gierek. Czy pamiętasz notabli PRL?
Polecany artykuł: