Quiz PRL

QUIZ PRL. PRL-owska gastronomia od kuchni. 15/15 zdobędą tylko smakosze!

Gastronomia PRL-u to nie tylko smaki i zapachy minionej epoki, swoisty kulinarny folklor, ale także fascynujące świadectwo przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych tamtych czasów. W tym quizie zapraszamy na kulinarną podróż do przeszłości!

QUIZ PRL. PRL-owska gastronomia od kuchni

Gastronomia w czasach PRL to fascynujący temat, który odzwierciedla przemiany społeczne, polityczne i ekonomiczne tamtego okresu. W tym quizie sprawdzimy, czy pamiętasz jak wyglądały restauracje, bary mleczne i stołówki w PRL, jakie potrawy królowały na stołach oraz jak zmieniły się nawyki żywieniowe Polaków w tym niezwykłym okresie historii. 

Narodziny państwowej gastronomii

Tuż po zakończeniu II wojny światowej polska gastronomia powoli wracała do życia. Prywatne lokale, choć naznaczone wojennymi zniszczeniami, oferowały posiłki i atmosferę znaną z przedwojennych czasów. Jednakże ten kruchy oddech normalności został brutalnie przerwany przez komunistyczną władzę.

Wprowadzenie tzw. domiarów, czyli horrendalnie wysokich jednorazowych podatków, okazało się ciosem dla prywatnych przedsiębiorców. Wiele lokali nie miało innego wyjścia jak zamknięcie działalności. W ich miejsce wyrosły państwowe restauracje i knajpy prowadzone przez Gminne Spółdzielnie (GS), często określane mianem "mordowni".

Zamiast przedwojennej sztuki kulinarnej, propagowano "wiedzę o żywieniu", a smak zastąpiono kaloriami i pożywnością. Wyszydzano tradycyjną kuchnię ziemiańsko-mieszczańską, a jedzenie stało się jedynie "paliwem" dla mas. To wtedy powstało pojęcie "posiłku regenarycjnego" i "wkładki mięsnej". Polacy jedli głównie w domach, stołówkach i barach mlecznych. Kuchnia stała się monotonna, odzwierciedlając wizję "jednorodnego społeczeństwa". 

Bary mleczne - PRL-owski fenomen

Bary mleczne, których historia sięga końca XIX wieku, przeżywały swój rozkwit w czasach PRL-u. Jadłospis barów mlecznych opierał się na prostych, tanich i sycących potrawach z mleka, jaj i mąki: omletach, jajecznych kotletach, naleśnikach, pierogach, pyzach, leniwych, kaszach i zupach. Dania mięsne były rzadkością, chyba że w postaci mielonego oraz pożądanej okrasy ze skwarek słoniny. Wystrój był skromny i jednolity: białe talerze i kubki z niebieską obwódką i napisem "Społem", aluminiowe sztućce i stoliki z laminatowymi blatami, na których nie kładziono obrusów. 

Bary mleczne odegrały ważną rolę w życiu społecznym PRL-u. Były miejscami, gdzie tanio mógł zjeść każdy: robotnik, urzędnik, dziennikarz, profoser uniwersytecki, student i emerytka. Dziś nieliczne "mleczaki" nadal pozostają ważnym elementem polskiej kultury kulinarnej i miejscem, gdzie można skosztować tradycyjnych potraw w przystępnej cenie.

Gastronomia PRL-u była zjawiskiem unikatowym i na trwałe wpisała się w polską historię. W tym quizie zabierzemy Cię w sentymentalną podróż po PRL-owskich barach mlecznych, stołówkach i restauracjach. Spróbuj swoich sił w zabawie QUIZ PRL. PRL-owska gastronomia od kuchni

QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywały się wagony restauracyjne w pociągach?
QUIZ PRL. Restauracje, cukiernie i bary mleczne, czyli gdzie i co się jadało w Polsce Ludowej
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze