licznik energii

i

Autor: pixabay.com

Rachunki drożeją. PRĄD mocno w górę

2021-08-18 13:00

Drożyzna coraz bardziej atakuje nasze portfele. Dużo więcej płacimy za wywóz śmieci, czy zużycie wody, wzrastają opłaty za mieszkania. Niepokojące wieści dochodzą też w sprawie cen prądu. Według ekspertów w 2022 r. rachunki wzrosną co najmniej o tyle samo, co w tym roku. Miesięcznie może to być nawet 20 zł

Podwyżki nękają nas ze wszystkich stron, rachunki za wodę, śmieci czy gaz są coraz wyższe, więcej wydajemy też na zakupy. Inflacja pożera domowe budżety. Niestety to nie koniec. Znacząco wzrosną też opłaty za prąd. Według szacunków – co najmniej o tyle samo co w tym roku.

Wyższe opłaty za odbiór odpadów! Tyle wyniesie podwyżka rachunków

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” - cena megawatogodziny prądu na rynku hurtowym z odbiorem w 2022 r. wzrosła w tym roku o ok. 100 zł, podobnie koszty CO2 – do 55 euro za tonę (z ok. 33 w styczniu). Oznacza to jedno – taryfa dla gospodarstw domowych też będzie wyższa. Z nieoficjalnych informacji gazety wynika ze spółki energetyczne mogą wnioskować o 20–30-proc. podniesienie stawki sprzedażowej. Przełożyłoby się to na 10–15 proc. wzrost rachunku dla gospodarstw domowych, gdyby taryfy w takiej wysokości zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wnioski do URE mają trafić w listopadzie.

Niektórzy analitycy spodziewają się w 2022 r. nawet 20-proc. wzrostu rachunków gospodarstw domowych. Według „DGP” podwyżki mogą być wyższe niż w tym roku, czyli przeciętnie ok. 8 zł miesięcznie. To wyliczenie przy założeniu w miarę oszczędnego korzystania z prądu przez gospodarstwo domowe – średnio 1777 kWh rocznie.

1000 plus na dziecko! Rząd przyjmuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Gdyby w tym roku rachunki wzrosły o tyle samo, byłoby to kolejne 10 zł do rachunku „oszczędnego” gospodarstwa domowego, tymczasem zużycie w wielu domach podniosła spowodowana pandemią praca zdalna. Gdyby doszło aż do 20-proc. wzrostu rachunków, byłoby to dodatkowe ok. 20 zł miesięcznie z domowego budżetu.

Dolny Śląsk. 1100 kierowców złamało przepisy jednego dnia
Sonda
Jaki tryb pracy preferujesz?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany