gaz

i

Autor: pixabay

Ceny gazu

Rachunki Polaków jednak nie podrożeją? Ważna deklaracja prezesa URE

2022-08-31 12:25

Od dłuższego czasu zapowiadają się gigantyczne wzrosty kosztów ogrzewania. Jednak prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiedział, że w 2023 roku ceny gazu dla odbiorców indywidualnych zostaną zamrożone. Jak stwierdził, bez interwencji wzrost rachunków może znacznie zwiększyć ubóstwo energetyczne.

Prezes URE zapowiedział mrożenie cen gazu

Wojna na Ukrainie zmieniła sytuację energetyczną Europy, szczególnie po odcięciu Polski od rosyjskiego surowca. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta i już teraz zapowiadane są podwyżki rzędu nawet 40 proc. Za ceny energii odpowiada m.in. Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza stawki od dostawców. Jak stwierdził prezes URE, ceny będą zamrożone.

Mrożenie w obszarze cen gazu dla klientów indywidualnych ma miejsce w tym roku i rekomenduję kontynuowanie tych działań w 2023 r. [...] Jestem przeciwnikiem interwencji na rynku, ale obecna sytuacja rynkowa taką interwencję silnie uzasadnia - stwierdził w TOK FM Rafał Gawin, prezes URE.

Wojciech Warski, Pieniądze to nie wszystko

Ceny gazu w Polsce zostaną zamrożone? Są gotowe przepisy

Warto przypomnieć, że w 2022 roku 17 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie gazowym. Celem projektu było przedłużenie do końca 2027 roku obowiązku zatwierdzania przez URE taryf na gaz dla odbiorców domowych, oraz strategicznych instytucji pożytku publicznego (szpitali, szkół, czy przedszkoli).

Ponadto w styczniu 2022 roku wprowadzono w życie ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Tym samym wprowadzony został mechanizm zamrożenia cen paliw gazowych.

Sonda
Czy regularnie opłacasz swoje rachunki?
Najnowsze