Lekarz, szpital

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Zarobki w szpitalu

Nie będzie podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia? Ile zarabia się w szpitalu?

2022-08-12 16:37

Jutro odbędzie się spotkanie w sprawie problemów szpitali z wypłacaniem podwyżek pracownikom ochrony zdrowia. "Wiem, że sytuacja szpitali w tej chwili jest inna, bo jest zwyżka cen prądu, gazu, jest inflacja. Dyrektorzy na pewno myślą, że z tych pieniędzy, które trafią, także to wyrównają. To są pieniądze dedykowane głównie pracownikom i tego się trzymajmy", powiedział Waldemar Kraska w RMF FM.

Pracownicy szpitala nie dostaną podwyżek?

Jak przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dziś- 12 sierpnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Zespołu Trójstronnego i prezesa AOTMiT. W rozmowie z RMF zadano mu pytanie odnośnie wynagrodzenia pracowników. Zgodnie z ostatnią nowelizacją, która mówi o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego poszczególnych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych poziom najniższych pensji wzrośnie z 17 do 41 proc

W ostatnim czasie dyrekcja szpitali wyjaśniła, że nie wszystkie podmioty będą miały zagwarantowane podwyżki. Jak przyznają senatorowie, problem będzie jedynie narastał

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Jakie szpitale dostaną dodatkowe pieniądze?

Waldemar Kraska w RMF FM podkreślił, że pieniądze głównie skierowane są właśnie dla pracowników, mimo że sytuacja szpitali jest dość trudna. Wzrost cen za prąd, gaz, jak i inflacja sprawiły, że szpitale zaczęły borykać się z licznymi problemami w tym finansowymi. Waldemar Kraska wyjaśnił, że te szpitale, które posiadają duże kontrakty są w znacznie lepszej sytuacji niż te z mniejszymi kontraktami i to właśnie do nich w pierwszej kolejności skierowane są ewentualne dodatkowe pieniądze. 

Ile zarabia się w szpitalu?

Według raportu z 2020 r. opublikowanego przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza wyniosło 10 909, 24 zł brutto, jednak zarobki lekarzy są mocno zróżnicowane. W państwowych placówkach pracownicy nie mogą liczyć na wysoką pensję. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku prywatnych klinik. Jak pokazują wyniki badań firmy Sedlak&Sedlak, najgorsze zarobki mają lekarze, którzy jeszcze nie uzyskali specjalizacji. Stażysta w tym zawodzie zarabia ok 3 tys. zł brutto. Wysokość pensji zależna jest też od prestiżu specjalizacji. Na największe wynagrodzenie może liczyć lekarz rodzinny (11 010 zł), a najmniej chirurg plastyczny (5500 zł). 

Sonda
Też masz problemy z dostaniem się do lekarza?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany