Pracownicy szpitala nie dostaną podwyżek?
Jak przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dziś- 12 sierpnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Zespołu Trójstronnego i prezesa AOTMiT. W rozmowie z RMF zadano mu pytanie odnośnie wynagrodzenia pracowników. Zgodnie z ostatnią nowelizacją, która mówi o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego poszczególnych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych poziom najniższych pensji wzrośnie z 17 do 41 proc.
W ostatnim czasie dyrekcja szpitali wyjaśniła, że nie wszystkie podmioty będą miały zagwarantowane podwyżki. Jak przyznają senatorowie, problem będzie jedynie narastał.
Polecany artykuł:
Jakie szpitale dostaną dodatkowe pieniądze?
Waldemar Kraska w RMF FM podkreślił, że pieniądze głównie skierowane są właśnie dla pracowników, mimo że sytuacja szpitali jest dość trudna. Wzrost cen za prąd, gaz, jak i inflacja sprawiły, że szpitale zaczęły borykać się z licznymi problemami w tym finansowymi. Waldemar Kraska wyjaśnił, że te szpitale, które posiadają duże kontrakty są w znacznie lepszej sytuacji niż te z mniejszymi kontraktami i to właśnie do nich w pierwszej kolejności skierowane są ewentualne dodatkowe pieniądze.
Ile zarabia się w szpitalu?
Według raportu z 2020 r. opublikowanego przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie lekarza wyniosło 10 909, 24 zł brutto, jednak zarobki lekarzy są mocno zróżnicowane. W państwowych placówkach pracownicy nie mogą liczyć na wysoką pensję. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku prywatnych klinik. Jak pokazują wyniki badań firmy Sedlak&Sedlak, najgorsze zarobki mają lekarze, którzy jeszcze nie uzyskali specjalizacji. Stażysta w tym zawodzie zarabia ok 3 tys. zł brutto. Wysokość pensji zależna jest też od prestiżu specjalizacji. Na największe wynagrodzenie może liczyć lekarz rodzinny (11 010 zł), a najmniej chirurg plastyczny (5500 zł).