Rafał Brzoska

i

Autor: Jerzy Ciszewski/REPORTER, PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS

Obrona cywilna

Rafał Brzoska opłaci Polakom lekcje strzelania i zakup broni? Prywatna armia InPostu

Szef InPostu ma pomysł na zwiększenie obronności Polski. Jeden z najbogatszych Polaków chce szkolić i uzbroić pracowników m.in. swojej firmy na wypadek wojny. O swoich planach biznesmen opowiedział w rozmowie z "Forbesem". Dodał też, że pomysł spotkał się z zainteresowaniem MON.

Rafał Brzoska ma plan na wypadek wojny

Właściciel InPostu Rafał Brzoska wesprze państwo na wypadek wojny.  Jego zdaniem "wojna już trwa", głównie w cyberprzestrzeni. "Nie zdajemy sobie sprawy, jak często i intensywnie jesteśmy atakowani" — powiedział w rozmowie z "Forbesem". Brzoska chce przeszkolić swoich pracowników. W ten sposób wzmocni obronę cywilną, co jest bardzo istotne w sytuacji, gdy służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa. Szef InPostu poza szkoleniem zamierza wyposażyć personel w broń, kamizelki kuloodporne i mundury. Na początek do pracowników InPostu trafi ankieta, aby sprawdzić, kto ma broń lub chce ją mieć oraz kto chciałby wziąć udział w szkoleniach ze strzelania.

- "Jeżeli do naszej akcji włączy się choćby 5 proc. pracowników InPostu, których w Polsce mamy 15 tys., to już mielibyśmy 750 osób rozsianych po całym kraju i gotowych do działania" - mówi Rafał Brzoska w rozmowie z "Forbesem". 

Wielkie wzmocnienie obrony cywilnej

Prezes InPost mówi też, że gdyby 5 proc. wszystkich pracowników w Polsce zdecydowało się na przeszkolenie wojskowe, to obrona cywilna zyskałaby od razu 50 tys. osób gotowych do dyspozycji dowódców w całym kraju. Rok 2023 był rekordowy pod względem wydanych pozwoleń na broń. W celach kolekcjonerskich wydano ponad 17 tys. pozwoleń, sportowych ponad 12,3 tys., a dla ochrony osobistej ponad 6 tys. pozytywnych decyzji. 

Jest wstępna akceptacja MON

Jako prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Rafał Brzoska napisał już w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort wyraził wstępne zainteresowanie. Brzoska uważa, że "przy odpowiednich regulacjach i zachętach" firmy mogą nie tylko zorganizować szkolenie, ale też wyposażyć pracowników w broń, kamizelki kuloodporne i mundury. Jako przykład podaje model działający w Finlandii.

"Przeszkoleni Finowie wiedzą, że na wypadek zagrożenia mają się zgłosić po odbiór swojej broni do lokalnych zbrojowni przy zakładach pracy" — podkreśla twórca InPostu i proponuje, aby przeszkolone osoby dysponowały własną bronią, mundurem i  wyposażeniem osobistym. 

QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Pytanie 1 z 15
Co to były "teksasy"?
QUIZ PRL. PRL-owski rebus. Czy dasz radę rozszyfrować te nazwy? Młodzież polegnie już na 3. pytaniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze