– Według informacji Eurostatu, Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.
Sprawdź także: Prawie 2 mln gospodarstw domowych w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa
Z danych cytowanych przez szefową resortu rodziny wynika, że w skrajne ubóstwo w Polsce w 2016 r. zmniejszyło się o 2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – z 7 do 5 proc. Największy spadek odnotowano w rodzinach wielodzietnych, w gospodarstwach domowych, w których znajdują się osoby niepełnosprawne oraz wśród mieszkańców wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców.
Ze skrajnego ubóstwa częściej wychodziły gospodarstwa, w których żyją osoby z niskim poziomem wykształcenia oraz dzieci do 18 roku życia.
– Nie odnotowano spadku ubóstwa w tych gospodarstwach, w których nie było dzieci na utrzymaniu. Najwyższa stopa ubóstwa jest w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim – wskazała minister Rafalska.
Czytaj też: Ministerstwo Energii rozpoczyna walkę z ubóstwem energetycznym
Według najnowszych danych Eurostatu, aż 117,5 mln obywateli Unii Europejskiej (23,4 proc.) w 2016 r. było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W porównaniu z 2008 r. sytuacja pod tym względem najbardziej poprawiła się w Polsce. Ryzyko ubóstwa lub wykluczenia społecznego spadła u nas z 30,5 proc. do 21,9 proc. Tuż za naszym krajem w zestawieniu Eurostatu znalazła się: Łotwa – ze spadkiem o 5,7 proc. oraz Rumunia – ze spadkiem o 5,4 proc.
Zobacz również: Rafalska: wydatki na rodzinę wynoszą ponad 3 procent PKB
Źródło: pap.pl, Eurostat