apteka leki

i

Autor: Getty Images

Rynek leków

Raport. Tylko ok. 30 proc. leków w aptekach jest produkowanych w Polsce

2022-09-27 16:11

Z raportu "Farmaceutyczny wyścig narodów" fundacji Instytut Nowej Europy wynika, że tylko ok. 30 proc. leków dostępnych w polskich aptekach jest produkowanych naszym kraju. Udział naszego przemysłu farmaceutycznego w światowym rynku stanowi zaledwie 0, 25 proc. Wartość polskiego rynku leków wynosi ok. 38,3 mld zł. Oznacza to, że co najmniej tyle wydajemy rocznie, jako Polacy i państwo polskie, na leki.

Raport - tylko 30 proc. leków dostępnych w aptekach produkujemy w Polsce

Fundacja Instytut Nowej Europy opublikowała raport "Farmaceutyczny wyścig narodów. Autorzy publikacji- dr Katarzyna Obłąkowska i dr Artur Bartoszewicz - wskazują, że wartość polskiego rynku leków wynosi ok. 38,3 mld zł. Oznacza to, że co najmniej tyle wydajemy rocznie, jako Polacy i państwo polskie, na leki. Ale tylko ok. 30 proc. leków dostępnych w aptekach jest produkowanych w Polsce. Nasz rynek farmaceutyczny to duży rynek zbytu dla przedsiębiorstw zagranicznych. Wartość sprzedanej produkcji farmaceutycznej wyprodukowanej w Polsce w 2020 r. wynosiła bowiem tylko ok. 11,5 mld zł. 

Najwięksi producenci leków

Największymi producentami farmaceutycznymi są: Chiny (27,8 proc. wartości światowego rynku farmaceutycznego), USA (17,4 proc.), Japonia (6,4 proc.), Szwajcaria (4,9 proc.), Francja (3,2 proc.), Indie (3,2 proc.), Niemcy (3 proc.). Polski przemysł farmaceutyczny stanowi jedynie 0,24 proc. światowego rynku farmaceutycznego. Wartość sprzedanej produkcji farmaceutycznej wyprodukowanej w Polsce w 2020 r. wynosiła 10,97 mld zł (leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne) oraz 0,49 mld zł (podstawowe substancje farmaceutyczne), czyli łącznie 11,46 mld zł. Stanowi to ok. 1 proc. łącznej wartości produkcji sprzedanej wyrobów przemysłowych w Polsce. Przychody netto ze sprzedaży ogółem przedsiębiorstw przemysłu farmaceutycznego w 2020 r. osiągnęły wartość 11,7 mld w produktach i 4,2 mld w towarach i materiałach.

Oznacza to, że wartość krajowej produkcji leków w 2020 r. odpowiadała tylko za 32 proc. krajowego rynku farmaceutycznego, a za prawie 68 proc. odpowiadała produkcja zagraniczna.

Bezpieczeństwo lekowe zależy od zagranicznych firm

W raporcie wskazano, że wśród 40 największych przedsiębiorstw dostarczających leki na polski rynek i odpowiedzialnych za 70 proc. jego wartości, tylko sześć to producenci polscy i łącznie są odpowiedzialni za ok. 12 proc. wartości polskiego rynku farmaceutycznego. Oznacza to - jak wskazują autorzy raportu - że polski rynek farmaceutyczny i bezpieczeństwo lekowe Polaków zależą od zagranicznych przedsiębiorstw.

Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Pieniądze to nie wszystko Barbara Socha (21.09)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze