Jacek Sasin

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Jacek Sasin

Nowy podatek

Podatek Sasina. Ujawniono, które spółki zapłacą najwięcej

2022-09-27 13:06

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaproponował rozwiązania, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. - Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów - mówił w TVP.

Danina od nadmiarowych zysków

Według planów rządu każda duża firma miałaby zapłacić podatek od nadzwyczajnych zysków. 50-proc. podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. Jak pisała "Rzeczpospolita", rząd chce w ten sposób ściągnąć z biznesu 13,5 mld złotych i dzięki tym środkom sfinansować wypłatę rekompensat za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych.

Wcześniej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Według Sasina szacowany wpływ z tego tytułu do budżetu państwa to 13,5 mld zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na łagodzenie skutków wzrostu cen energii.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

- Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Jacek Sasin. - Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków - dodał. 

Kto zapłaci podatek?

Jak pisze "Rzeczpospolita" danina objęłaby firmy państwowe, prywatne, krajowe i zagraniczne. Te, które nie mieszczą się w definicji mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy. Co ciekawe, firmy energetyczne, które obwiniane są o wysokie marże, mogą wcale nie płacić najwięcej.

- Dlatego w 2023 r. istotne jest, aby we wzorze na podstawę naliczenia daniny ujęta została możliwość odliczenia wydatków poniesionych w 2023 r. na inwestycje w kluczowych z perspektywy rozwoju i bezpieczeństwa państwa obszarach, jak – w szczególności – produkcja energii i nośników energii, efektywność energetyczna oraz sieć przesyłowa i dystrybucyjna, infrastruktura obronna i przemysł obronny, infrastruktura i zdolności produkcyjne związane z produkcją nawozów, eksploracja i przygotowanie do wydobycia złóż surowców naturalnych, przemysł chemiczny - pisze gazeta.

Pieniądze to nie wszystko Janusz Kowalski
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze