Rata kredytu hipotecznego nawet o kilkaset złotych wyższa

2021-09-18 15:44
pieniądze
Autor: Pixabay.com Mieszkaniec Jabłonowa zgarnął fortunę! Wystarczyło półtora złotego / Zdjęcie poglądowe

Z wyliczeń głównego analityka Expandera Jarosława Sadowskiego przygotowanych dla TVN24 Biznes wynika, że raty kredytów hipotecznych mogą się znacząco podnieść.

Stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną, osiągając poziom sprzed pandemii. A wtedy przeciętna rata wzrośnie o około 250 złotych. Jeżeli jednak stopy procentowe będą rosły nadal, raty mogą wzrosnąć nawet kilkuset złotych.Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, tłumaczy, że w lipcu na rynku kredytów mieszkaniowych padł rekord: banki i SKOK-i udzieliły kredytów mieszkaniowych na 8 mld zł.

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Zmiany w 500 plus! Sejm właśnie przegłosował nowe przepisy

Prezes NBP Adam Glapiński
Autor: Jan Bielecki/East News Prezes NBP Adam Glapiński

Inflacja najwyższa od 20 lat

Na taki stan rzeczy mają wpływ zwiększające się ceny nieruchomości, ale i rosnące stopy procentowe. Od ponad roku utrzymują się one na poziomie, do którego zostały obniżone ze względu na sytuację w gospodarce. Niski poziom stóp procentowych jest zachętą dla firm i ludzi do wydawania pieniędzy, ponieważ nieopłacalne staje się trzymanie ich na lokatach i rachunkach bankowych. Inflacja, najwyższa od dwóch dziesięcioleci, sprawia, że trzymanie oszczędności w banku wiąże się z ich topnieniem. Polacy, którzy mają na to środki, inwestują w nieruchomości, uważając to za dobry sposób lokowania kapitału.

Jak bardzo wszystko zdrożeje Nowy podatek w 2021 l POLAND GO!

Nienormalny poziom stóp

Jednak kilka dni temu prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że obecny poziom stóp procentowych nie jest normalny i w końcu trzeba je będzie podnieść. Kredytobiorcy niepokoją się więc, kiedy to nastąpi i jak bardzo wzrosną.Podniesienie stóp procentowych oznacza, że wzrośnie także WIBOR – średnia wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. Zwykle zachodzi związek między podskoczeniem WIBOR-u a pojawieniem się zaledwie pogłosek, że Rada Polityki Pieniężnej może podnieść stopy procentowe, a co dopiero kiedy rosną naprawdę.Zdaniem Jarosław Sadowskiego, „czas najtańszych kredytów w historii powoli zaczyna się kończyć”. Raty spłaty pożyczek wzrosną o kilkaset złotych, jeśli WIBOR osiągnie poziom sprzed 10 lat, co jest coraz bardziej prawdopodobne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE