Rówieńska Elektrownia Jądrowa, Warasz

i

Autor: East News Elektrownia w miejscowości Warasz

Reaktor jądrowy w Polsce coraz bliżej! Podpisano już umowę

2021-09-23 15:49

Jak podaje KGHM udało się zawrzeć porozumienie z amerykańskimi firmami NuScale Power LLC i PBE Molecule w sprawie przygotowania budowy w Polsce atomowych źródeł energii. Trójstronne porozumienie pozwoli na rozwinięcie technologii repoweringu istniejących już istniejących technologii turbin węglowych, lub rozwoju od 1 do 12 modułów atomowych. Umowa będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku. Realizacja projektu potrwa do końca 2030 roku. Według założeń KGHM, pierwszy reaktor jądrowy zacznie działać już w 2029 roku.

Zawarto kluczowe porozumienie w sprawie reaktorów jądrowych w Polsce

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors - małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule - firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii" - poinformowano w komunikacie spółki.

ZOBACZ W środku Polski powstanie elektrownia jądrowa. Zbudują ją miliarderzy?

EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Dodano, że porozumienie zostanie podpisane w czwartek 23 września i będzie obowiązywać do 23 września 2024 roku. Jak wyjaśniono porozumienie, które ma zostać podpisane dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR - od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

Poinformowano, że realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku, przy czym KGHM zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 roku.

W budowę reaktorów jądrowych w Polsce zaangażowany jest również Orlen

W kwestii rozwoju projektu dotyczącego reaktorów w technologii SMR w czerwcu br. Synthos zawarł umowę ramową z PKN Orlen. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR. Z kolei pod koniec sierpnia Synthos i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady. (PAP)

Najnowsze