Piotr Muller

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Recesja w Polsce. Rzecznik rządu mówi, co nam grozi

2022-07-08 9:40

Inflacja 2022 pędzi jak szalona. Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller przekonuje, że na ten moment recesja Polsce nie grozi. Jednak nie ukrywa, że wstrząsy geopolityczne mogą wywołać różne efekty gospodarcze. Rzecznik rządu twierdzi, że rządzący są przygotowani na każdą sytuację.

Recesja i bezrobocie w Polsce. Co nam grozi

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe do poziomu już 6,5 proc. Inflacja idzie w górę i osiąga już poziom 15,6 proc. Hanna Gronkiewicz-Waltz we "Wprost" prognozuje, że grozi nam recesja i wzrost bezrobocia. Tymczasem Piotr Müller rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego twierdzi, że  żadne analizy na to nie wskazują w tym lub w przyszłym roku, ale to jest zależne od sytuacji światowej. Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że jeśli recesja pojawi się w Stanach Zjednoczonych bądź w państwach Europy Zachodniej, możliwe są perturbacje również w Polsce. - Jesteśmy gotowi na różne warianty. Na ten moment - na szczęście - w tych analizach nie ma wariantu recesji, choć musimy być gotowi na to, że wstrząsy geopolityczne mogą wywołać różne efekty gospodarcze - dodał.

Recesja - co to oznacza

Recesja to zjawisko makroekonomiczne polegające na znacznym zahamowaniu tempa wzrostu gospodarczego, skutkujące najczęściej spadkiem produktu krajowego brutto.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze