Wielka zmiana w zakupie węgla. Mowa o panice i robieniu zapasów

i

Autor: Gettyimages Wielka zmiana w zakupie węgla. Mowa o panice i robieniu zapasów

Brakuje węgla w Polsce. Cementownie skupują go z całego świata

2022-07-08 4:26

Dostępność węgla w Polsce jest coraz mniejsza. W kiepskiej sytuacji znalazły się polskie cementownie, które nie są w stanie nabyć surowca w kraju. Dodatkowo ze względu na ceny prądu coraz częściej pada pytanie o sens produkcji cementu.

Według ustaleń "Pulsu Biznesu" cementownie szukają węgla po całym świecie. Jak pisze gazeta, surowiec w Polsce jest ciężko dostępny. Wszystko przez odcięcie dostaw z Rosji. - W całej UE węgiel rosyjski stanowił ok. 50 proc., a w Polsce ok. 15 proc. Sprowadzaliśmy z Rosji prawie 10 mln ton węgla rocznie - czytamy. Problemy odczuwają firmy w całej Europie. Obecnie szukają ratunku w alternatywnych dostawcach, nawet daleko za granicą. To przekłada się na wyższe ceny.

- Nie otrzymujemy dostaw od Polskiej Grupy Górniczej i jesteśmy zmuszeni szukać na całym świecie. Choć węgiel stanowi tylko 10 proc. surowca używanego do wytwarzania ciepła w piecu cementowym, to jest niezbędny, aby utrzymać produkcję. Planujemy całkowite odejście od węgla, ale jest to proces kilkuletni – powiedział "Pulsowi Biznesu" Mateusz Piotrowski, dyrektor komunikacji i relacji zewnętrznych w grupie Lafarge.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Według ustaleń "Pulsu Biznesu" ceny węgla dla firm wzrosły o 100 proc. Cementownie potrzebują 570 tys. ton węgla kamiennego rocznie. To 1 proc. zużycia krajowego. Chociaż stale zastępowany jest alternatywnymi paliwami, bez węgla cementownie nie są w stanie funkcjonować. To nie koniec problemów w tej branży. Niepokojąco wygląda także perspektywa związana z prądem. Rosnące ceny sprawiają, że wkrótce produkcja może być nieopłacalna.

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen węgla?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze