RPP podniosła stopy procentowe

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/Reporter RPP podniosła stopy procentowe

Dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych! RPP podjęła decyzję

2022-07-07 15:40

Stopy procentowe ponownie wzrosły o 50 punktów bazowych. Decyzja zapadła na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w czwartek, 07.07.2022. To już dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych, kontynuująca cykl zapowiedziany przez Adama Glapińskiego. Tym samym podstawowa stopa procentowa wynosi 6,5 proc, a kredytobiorcy mogą spodziewać się wyższych rat kredytów.

Zakończyło się posiedzenie RPP. Rady Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe [07.07.2022]

Stopy procentowe zostały podniesione o 50 punktów bazowych, a to oznacza kolejny wzrost rat kredytów. Stopa referencyjna wynosi obecnie 6,5 proc. Adam Glapiński przedstawi uzasadnienie decyzji na konferencji w piątek, 7 lipca.

Dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych

To dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku. Przed cyklem wysokość głównej stopy procentowej NBP była rekordowo niska, wynosiła 0,1 proc. W efekcie potaniały kredyty hipoteczne, a Polacy wręcz rzucili się do kupna nieruchomości, a przynajmniej do czasu gdy stopy procentowe zaczęły sięgać rekordowo wysokich wartości.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Od kiedy rozpoczął się cykl podwyżek, raty kredytów zaczęły rosnąć w zatrważającym tempie. Doszło do sytuacji, gdy przy hipotece na 300 tys., po 30 latach trzeba oddać bankowi nawet 850 tys. zł, nie dziwi więc to, że wiele osób czuje się oszukanych. Wygląda jednak na to, że cykl podwyżek stóp procentowych lada chwila się skończy, co zapowiedział już prezes NBP Adam Glapiński. To oczywiście nie oznacza, że raty kredytów spadną, najwyżej przestaną rosnąć. Aby raty zaczęły spadać, RPP musiałoby obniżyć stopy procentowe, a póki co nie ma ku temu przesłanek ekonomicznych.

Rząd chce zaradzić na rosnące stopy procentowe. Szykuje się ustawa o pomocy kredytobiorcom

RPP podnosi stopy procentowe, aby w dłuższej perspektywie obniżyć inflację, a jak ostatnio wskazał prezes Pracodawców RP Rafał Baniak - rząd jakby "na przekór" wdraża działania, które stymulują wzrost cen. Kredytobiorcy muszą się więc zmagać nie tylko z wysokimi ratami, ale również z rosnącymi kosztami życia.

Dlatego parlament pracuje nad ustawą, która ma na celu pomóc kredytobiorcom hipotecznym. Zadłużeni Polacy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych i tym samym przełożyć spłatę rat na koniec kredytu. W tym miejscu pisaliśmy o tym, kto skorzysta z tego rozwiązania. W ramach ustawy ma zostać zwiększony budżet Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a banki mają być zmuszone do porzucenia WIBOR-u, na rzecz innej stawki, korzystniejszej dla konsumenta.

Sonda
Czy rosnące raty kredytów skomplikowały życie Tobie lub Twoim bliskim?
Najnowsze