Wakacje kredytowe

i

Autor: Gettyimages Rządowy projekt umożliwia wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny w złotówkach. Będzie można zawiesić spłatę kredytu bez dodatkowych odsetek w 2022 r. i w 2023 r. Program rusza od sierpnia br.

Sejmowa komisja poparła wakacje kredytowe. Kto z nich skorzysta?

2022-07-07 8:11

Komisja Finansów Publicznych poparła w środę większość senackich poprawek do ustawy o pomocy kredytobiorcom. Druga izba parlamentu zgłosiła 43 poprawki, a większość zyskała pozytywną opinię komisji. Odrzucono te poprawki, które miały doprecyzować ustawę, a według parlamentarzystów są zbędne z legislacyjnego punktu widzenia.

Wakacje kredytowe coraz bliżej. Komisja Finansów Publicznych poparła większość poprawek Senatu

W środę Komisja Finansów Publicznych omawiała uchwałę Senatu, zawierającą propozycje poprawek do ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Senat zaproponował 43 poprawki, z których zdecydowana większość uzyskała pozytywną rekomendację komisji. Posłowie proponują odrzucenie jedynie kilku poprawek, które według sejmowych legislatorów mają charakter doprecyzowujący, ale są zbędne "z punktu widzenia sztuki legislacyjnej".

W trakcie obrad KFP posłowie pytali o to, kto może korzystać z wakacji kredytowych. Jak mówił wiceminister finansów Piotr Patkowski, z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać ci, którzy spłacają kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. 

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Kto skorzysta z wakacji kredytowych? Wiceminister Patkowski wyjaśnia

Osoba, która ma kilka mieszkań, może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli kredyt wzięła na mieszkanie, w którym mieszka. Jeśli jednak taka osoba spłaca kredyt na mieszkanie, które wynajmuje, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych” – powiedział wiceminister finansów.

Jego zdaniem inne brzmienie przepisów oznaczałoby, że jeśli ktoś mieszka w lokalu wziętym na kredyt, ale posiada np. mieszkanie odziedziczone po krewnych w innej miejscowości, nie mógłby skorzystać z wakacji kredytowych. Takie rozwiązanie mogłoby „stosunki sentymentalne i rodzinne, których nie powinniśmy naruszać”.

„Jeśli ktoś wziął kredyt na przebudowę domu, to również może skorzystać z wakacji kredytowych, jeśli chodzi o dom służący zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych” – powiedział Patkowski. – „W przypadku, kiedy kredyt został zaciągnięty przez rodziców na zakup mieszkania dla dzieci, zazwyczaj są oni stroną kredytu razem z dziećmi. W takiej sytuacji taka umowa także daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych” – dodał wiceminister finansów.

Jak przyznał, z wakacji nie będą mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyty denominowane w walutach obcych. Dodał jednak, że takie brzmienie przepisy mają od początku prac legislacyjnych. Odpowiedział także na pytania o możliwe konsekwencje podatkowe wakacji kredytowych.

„W tym przypadku wartość zobowiązania nie ulega zmianie, zmienia się jedynie moment jego opłacania. Wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone w trakcie pandemii covid nie dawały dodatkowego dochodu korzystającym, a więc także i w przypadku tych wakacji kredytowych nie pojawia się ryzyko powstania zobowiązania podatkowego z tego tytułu” – mówił wiceminister finansów.

Na czym będą polegać wakacje kredytowe?

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która została uchwalona przez Sejm na początku czerwca, daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Według opinii Narodowego Banku Polskiego koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od wskaźnika WIBOR. Zamiennik i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze