Andrzej Duda

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Duda skarży się na rosnące raty. "Też mam kredyt"

2022-07-04 20:12

Andrzej Duda wystąpił w programie "Gość Wydarzeń" na antenie Polsat News. Prezydent w rozmowie z Piotrem Witwickim zajął stanowisko w sprawie ustawy gwarantującej wakacje kredytowe dla wszystkich Polaków. Powiedział, że podpisałby się pod takimi przepisami. Duda zaznaczył przy tym, że ostateczną decyzję podejmie, gdy zapozna się z jej zapisami. Przypomniał przy tym, że rosnące raty kredytów martwią też jego, jako, że sam takowy posiada.

Na antenie Polsat News w programie "Gość Wydarzeń" Piotr Witwicki pytał prezydenta m.in. o jego sytuację kredytową. - Mam kredyt, jak chyba większość Polaków. Podwyżka stóp procentowych dotyka mnie tak, jak wszystkich - zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że sprawa kredytów oraz rosnącej inflacji jest tematem poruszanym przez ugrupowanie rządzące. - Pan premier mówił dziś (na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego - red.) o "presji inflacyjnej", która wynika m.in. z wojny w Ukrainie. Wszyscy się zgodzili, że winną tej inflacji w dużym stopniu jest Rosja i jej agresja - zaznaczył. - Inflacja jest wszędzie dookoła nas w Europie - dodał Andrzej Duda, podkreślając, że w Polsce "nie jest ona wyjątkowo wysoka, bo w niektórych państwach jest znacznie wyższa".

- Też mam kredyt, którego dotykają podwyżki stóp procentowych i muszę w związku z tym płacić dużo wyższe raty, niż to miało miejsce jeszcze pół roku temu. Nie mam żadnej nadzwyczajnej sytuacji - zaznaczył Andrzej Duda.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Duda dopytywany o to, czy wakacje kredytowe powinny objąć wszystkich Polaków, prezydent podkreślił, że ustawa powinna być "przede wszystkim dla tych, którzy są w trudnej sytuacji". - Dla tych, których raty kredytów wzrastają i zaczynają powodować, że rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem - mówił Duda. Prezydent przyznał, że podpisałby ustawę, która zapewniałaby wakacje kredytowe wszystkim Polakom.

- Ja, osobiście, wychodzę z założenia, że dopóki stać mnie na to, żeby spłacać ten kredyt, to będę go spłacał, bo zależy mi na tym, by spłacić go jak najszybciej - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się też do obaw przedstawicieli banków, którzy zwracają uwagę na możliwe straty, które generowałaby ustawa gwarantująca wakacje kredytowe dla wszystkich. - Proszę mi wierzyć, że banki są w większości przypadków w absolutnie dobrej sytuacji i miały świetne wyniki finansowe na przestrzeni ostatnich lat. Ja bym się tak strasznie o banki nie martwił, bardziej martwię się o klientów banków, o zwykłych ludzi, konsumentów, rodziny. To jest moje podstawowe zmartwienie - zaznaczył Andrzej Duda w "Gościu Wydarzeń".

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze