emeryt pusty portfel bieda

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt pusty portfel bieda

RPP prognozuje inflację na kilka lat do przodu. Drożyzna nie odpuści

2022-07-07 20:19

RPP podnosi stopy procentowe, kredyty drożeją, ale inflacja nie ustępuje. O tym, jak dotkliwa jest drożyzna, przekonujemy się każdego dnia podczas zwykłych zakupów. Czy po chudym roku 2022 nastąpią lata tłuste, podczas których będziemy zarabiać dużo, a wydawać mało? W uzasadnieniu decyzji o 10. z rzędu podwyżce stóp procentowych RPP uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie swoich prognoz na inflację w kolejnych latach. Niestety, osoby, które spodziewały się prosperity, będą rozczarowane. Wszystko wskazuje na to, że drożyzna zostanie z nami na dłużej.

RPP podniosła stopy procentowe. Kredyty będą droższe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła do 6,5 proc. Podwyżka stóp jest 10. z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku 2021 roku. Wysokie stopy procentowe sprawiają, że miesięczna rata kredytów staje się droższa, zaś lokaty lepiej oprocentowane. Bezpośrednim celem podnoszenia stóp jest walka z inflacjąZgodnie z lipcową projekcją, tegoroczna dynamika cen znajdzie się w przedziale 13,2-15,4 proc. Czy nowy rok przywitamy już ze stabilnymi cenami? RPP w uzasadnieniu decyzji o podwyżce przedstawiła prognozę na inflację w przyszłym roku i w kolejnym.

RPP podała powody wysokiej inflacji. "Konsekwencja rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie"

RPP oceniła, że wysoka inflacja wynika głównie z wcześniejszego silnego wzrostu światowych cen surowców energetycznych i rolnych – w znacznej części będącego konsekwencją rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie – oraz wcześniejszych wzrostów regulowanych krajowych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną. Inflacja jest także podwyższana przez efekty zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw i wysokie koszty transportu w handlu międzynarodowym.

Kiedy koniec inflacji i drożyzny?

W 2023 r. możemy spodziewać się inflacji na poziomie 9,8-15,1% (wobec wcześniejszej projekcji 7,0-11,0%). W 2024 r. inflacja może wynieść 2,2-6,0% (wobec wcześniejszej projekcji 2,8-5,7%). Dla porównania: tempo wzrostu PKB ma wynieść w przyszłym roku 0,2-2,3% oraz 1,0-3,5 % w 2024 r.

Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie 3/3 podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych - czytamy w uzasadnieniu.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

RPP ocenia, kiedy inflacja się zacznie obniżać. Eksperci: Złoty musi się umocnić

RPP oceniła, że podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.

- Mniejsza od oczekiwań skala podwyżki stóp jest sygnałem, że RPP jest coraz bardziej zaniepokojona pogarszającymi się perspektywami wzrostu gospodarczego - ocenili w czwartkowym komentarzu ekonomiści banku Santander. Ich zdaniem stopy NBP mogą osiągnąć szczyt na poziomie ok. 7 proc. po wakacjach.

- Nowa projekcja NBP pokazuje znacznie wyższą inflację CPI w latach 2022-23 (środek przedziału w jakim inflacja znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem to odpowiednio 14,3 proc. i 12,45 proc., oba poziomy ok. 3,5 pp. powyżej projekcji marcowej) i nieco niższą w 2024 r. (4,10 proc.). Domyślamy się, że projekcja zakłada wygaśnięcie tarczy antyinflacyjnej w październiku 2022 r., zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, co naszym zdaniem jest założeniem mało nierealistycznym; bardziej prawdopodobne jest, że tymczasowe obniżki podatków zostaną utrzymane aż do wyborów parlamentarnych (koniec 2023 r.) - zaznaczyli ekonomiści Santandera.

 Ich zdaniem oznacza to, że projekcja przeszacowuje inflację w latach 2022-23 i niedoszacowuje ją w roku 2024.

 - Prognoza PKB została obcięta w porównaniu z marcem o 1,75 pp. w 2023 r. i o 0,5 pp. w 2024 r. (odpowiednio do 1,25 proc. i 2,25 proc.). Nasza prognoza na 2023 r. jest bardzo zbliżona, co oznacza, że NBP bierze obecnie pod uwagę scenariusz technicznej recesji na przełomie 2022/2023 - dodano.

Skutkiem wysokiej inflacji będzie spowolnienie gospodarcze?

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski uważa, że priorytetem dla RPP staje się ograniczenie skali spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2023 r.

- Naszym zdaniem główną przyczyną dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej były wyniki najnowszej projekcji inflacji przygotowanej przez NBP. Dodatkowymi argumentami na rzecz kolejnej podwyżki stóp były odnotowany w czerwcu dalszy i znaczący wzrost inflacji, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem wzrosła do 15,6 proc. r/r z 13,9 proc. w maju (przy jednoczesnym szacowanym wzroście inflacji bazowej z 8,5 proc. do 9,2 proc.), a także obserwowane w ostatnich dniach wyraźne osłabienie kursu złotego, stanowiące czynnik proinflacyjny - zaznaczył Borowski.

Ocenił, że lipcowa projekcja inflacji NBP wskazuje na silne wyhamowanie wzrostu gospodarczego w 2023 r. Zgodnie z nią, inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 13,2-15,4 proc. w 2022 r., 9,8-15,1 proc. w 2023 r. oraz 2,2-6,0 proc. w 2024 r. Natomiast oczekiwane w projekcji tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,9-5,5 proc. w 2022 r., 0,2-2,3 proc. w 2023 r. oraz 1,0-3,5 proc. w 2024 r.

Sonda
Czy wierzysz, że rząd powstrzyma inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany