Depresja i zespół lęku społecznego – czy istnieje związek między nimi?

i

Autor: Getty Images Oto największe obawy Polaków

Wysoka inflacja, wojna z Rosją i kłopoty z ogrzewaniem. Tego boją się Polacy

2022-07-06 13:02

Jeszcze wyższa inflacja i eskalacja konfliktu z Rosją – według sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM – to największe obawy Polaków na drugą połowę 2022 r. Dalej znalazły się m.in. kłopoty z ogrzewaniem. Ankietowanych zapytano o to, czego się obawiają najbardziej w drugiej połowie 2022 r. 36,3 proc. pytanych przyznało, że obawia się jeszcze wyższej inflacji, 25,3 proc. – eskalacji konfliktu z Rosją, 11,4 proc. – kłopotów z ogrzewaniem zimą, 9 proc. – nasilenia konfliktu politycznego w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu.

Czego najbardziej obawiają się Polacy?

Ponad 8 proc. respondentów wskazało na obawy związane z zablokowaniem środków unijnych dla Polski, 4,2 proc. – utraty pracy i bezrobocia. Z kolei 4,9 proc. respondentów nie potrafiło wskazać swoich obaw. "W podziale na elektoraty jeszcze wyższej inflacji najbardziej obawiają się wyborcy Lewicy (63 proc. wskazań) i Konfederacji (61 proc.).

Wyraźnie mniejsze obawy mają sympatycy KO (30 proc.) i PiS (26 proc.). W tych dwóch ostatnich elektoratach najwięcej osób wskazało, że najbardziej boi się jednak eskalacji konfliktu z Rosją" – wskazuje "DGP".

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Kiedy koniec inflacji?

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki o inflacji za czerwiec. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w poprzednim miesiącu 15,6 proc. w skali rok do roku. Powodem wzrostu inflacji w minionym miesiącu były głównie szybko drożejące paliwa.

Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc. W celu ograniczenia inflacji Rada Polityki Pieniężnej już dziewięć razy podnosiła stopy procentowe.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze