Czego najbardziej obawiają się Polacy?
Ponad 8 proc. respondentów wskazało na obawy związane z zablokowaniem środków unijnych dla Polski, 4,2 proc. – utraty pracy i bezrobocia. Z kolei 4,9 proc. respondentów nie potrafiło wskazać swoich obaw. "W podziale na elektoraty jeszcze wyższej inflacji najbardziej obawiają się wyborcy Lewicy (63 proc. wskazań) i Konfederacji (61 proc.).
Wyraźnie mniejsze obawy mają sympatycy KO (30 proc.) i PiS (26 proc.). W tych dwóch ostatnich elektoratach najwięcej osób wskazało, że najbardziej boi się jednak eskalacji konfliktu z Rosją" – wskazuje "DGP".
Polecany artykuł:
Kiedy koniec inflacji?
Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki o inflacji za czerwiec. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w poprzednim miesiącu 15,6 proc. w skali rok do roku. Powodem wzrostu inflacji w minionym miesiącu były głównie szybko drożejące paliwa.
Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc. W celu ograniczenia inflacji Rada Polityki Pieniężnej już dziewięć razy podnosiła stopy procentowe.