Depresja i zespół lęku społecznego – czy istnieje związek między nimi?

i

Autor: Getty Images Oto największe obawy Polaków

Wysoka inflacja, wojna z Rosją i kłopoty z ogrzewaniem. Tego boją się Polacy

2022-07-06 13:02

Jeszcze wyższa inflacja i eskalacja konfliktu z Rosją – według sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM – to największe obawy Polaków na drugą połowę 2022 r. Dalej znalazły się m.in. kłopoty z ogrzewaniem. Ankietowanych zapytano o to, czego się obawiają najbardziej w drugiej połowie 2022 r. 36,3 proc. pytanych przyznało, że obawia się jeszcze wyższej inflacji, 25,3 proc. – eskalacji konfliktu z Rosją, 11,4 proc. – kłopotów z ogrzewaniem zimą, 9 proc. – nasilenia konfliktu politycznego w związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu.

Czego najbardziej obawiają się Polacy?

Ponad 8 proc. respondentów wskazało na obawy związane z zablokowaniem środków unijnych dla Polski, 4,2 proc. – utraty pracy i bezrobocia. Z kolei 4,9 proc. respondentów nie potrafiło wskazać swoich obaw. "W podziale na elektoraty jeszcze wyższej inflacji najbardziej obawiają się wyborcy Lewicy (63 proc. wskazań) i Konfederacji (61 proc.).

Wyraźnie mniejsze obawy mają sympatycy KO (30 proc.) i PiS (26 proc.). W tych dwóch ostatnich elektoratach najwięcej osób wskazało, że najbardziej boi się jednak eskalacji konfliktu z Rosją" – wskazuje "DGP".

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Kiedy koniec inflacji?

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki o inflacji za czerwiec. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w poprzednim miesiącu 15,6 proc. w skali rok do roku. Powodem wzrostu inflacji w minionym miesiącu były głównie szybko drożejące paliwa.

Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc. W celu ograniczenia inflacji Rada Polityki Pieniężnej już dziewięć razy podnosiła stopy procentowe.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze