Rehabilitacja lecznicza dla rolników

2009-10-26 6:00

Rolnicy, którzy mają prawo do świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Kasę

Głównym celem rehabilitacji prowadzonej w KRUS jest zapobieganie niepełnosprawności lub ograniczenie jej do poziomu umożliwiającego rolnikom dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy w gospodarstwie już utraciły - jej przywrócenie. Jednak rehabilitacja lecznicza nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Wskazaniami do rehabilitacji są głównie schorzenia narządów układu ruchu, ponadto choroby układu krążenia i układu oddechowego. Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji, musisz spełniać określone wymogi.

Komu przysługuje rehabilitacja

Z programu rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem KRUS możesz skorzystać, jeśli:

Musisz jednak spełniać określone kryteria dotyczące wieku i zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W związku z tym na turnusy rehabilitacyjne możesz zostać skierowany pod warunkiem, że nie masz skończonych 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna) oraz spełniasz jeden z następujących warunków: Jak często możesz korzystać

KRUS może cię skierować na rehabilitację leczniczą: - jeśli masz ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni

- jeśli masz ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym Kto ma pierwszeństwo w skierowaniu na rehabilitację leczniczą Kto ci da skierowanie

Aby skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego, przede wszystkim musisz postarać się o skierowanie. Wniosek może wystawić każdy lekarz uprawniony do prowadzenia praktyki lekarskiej. Lekarz wnioskujący o potrzebie rehabilitacji wypełnia wniosek wg wzoru określonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia dla celów leczenia uzdrowiskowego na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jeśli starasz się o rentę rolniczą lub o przedłużenie zasiłku chorobowego, wniosek o potrzebie rehabilitacji wystawiają m.in. lekarze rzeczoznawcy i komisje lekarskie KRUS. Ich ustalenie w sprawie skierowania na rehabilitację leczniczą jest częścią orzeczenia i stanowi wniosek o potrzebie takiej rehabilitacji.

Złóż wniosek

Gdy twój lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą, musisz złożyć go (osobiście lub wysyłać pocztą) we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS. Wypełniony wniosek zachowuje ważność przez 6 miesięcy. Do wniosku muszą być dołączone niezbędne badania, zlecone przez lekarza. Twój wniosek zostanie zarejestrowany, sprawdzany pod względem formalnym i oceniony merytorycznie. Na podstawie tego wniosku lekarz regionalny, inspektor orzecznictwa lekarskiego KRUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej i wystawia skierowanie do wskazanego ośrodka rehabilitacyjnego. Jeśli zgadzasz się na proponowany termin i miejsce rehabilitacji, odbierasz skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Co zapewnia KRUS

Z rehabilitacji leczniczej KRUS warto skorzystać, tym bardziej że pobyt na 21-dniowym turnusie jest bezpłatny. Nie płacisz też za ewentualne dodatkowe badania diagnostyczne i wystawienie wniosku. Dodatkowo zakład rehabilitacji leczniczej zwraca ci koszt przejazdu w jedną stronę do placówki rehabilitacyjnej najtańszym dostępnym publicznym środkiem transportu zbiorowego (pociągiem osobowym II kl. lub zwykłym autobusem), po okazaniu biletów, rachunków oraz pisemnego oświadczenia o posiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego, w uzasadnionym przypadku, z zalecenia lekarza, możesz kontynuować leczenie w miejscu swego zamieszkania lub w pobliżu w warunkach ambulatoryjnych.

KRUS wspomaga rozwój rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców wsi, prowadzonej w warunkach ambulatoryjnych - w zamian za użyczenie gabinetów usprawnienia leczniczego doposaża je w sprzęt rehabilitacyjny. Od 1994 roku sprzęt do kinezyterapii i fizykoterapii otrzymało blisko 400 ośrodków wiejsko-gminnych na terenie całego kraju.

Z ZUS też można pojechać do sanatorium

Można pojechać z ZUS do sanatorium. Osoba skierowana przez Zakład nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji. To ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej, w szczególności koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze