Rekordowa inflacja! Waloryzacja emerytur jeszcze wyższa!

2021-11-15 13:36

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8 proc. w porównaniu z 5,9 proc. we wrześniu. Ekonomiści są zgodni, że to jeszcze nie koniec. - W grudniu inflacja wyniesie około 7,8-8 procent - ocenia główny ekonomista ING Rafał Benecki. Wtóruje mu Adam Antoniak z Pekao. - Inflacja jest napędzana w największym stopniu przez wzrost cen mieszkań, transportu i żywności - stwierdził, komentując poniedziałkowe dane GUS. Musimy się zatem przygotować, że najbliższe miesiące upłyną pod znakiem wysokiej inflacji. Jaki będzie to miało wpływ na waloryzację emerytur?

- Presja kosztowa rozlewa się na cały koszyk inflacyjny - mówi główny ekonomista ING Rafał Benecki. Dodaje, że widać to w "galopujących cenach" towarów. Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że inflacja w październiku wzrosła do rekordowych poziomów. "To najwyższy odczyt od 2001 r. Inflacja bazowa wzrosła do 4,6 proc. W kolejnych miesiącach przekroczy 7 proc." - ocenie PIE. Według analityków na początku roku dojdzie do jej wyhamowania, jednak będzie ono "powolne i stopniowe".

ZOBACZ: Polski Ład już pewny! Emerytury bez podatku od 2022 roku

Rosnące ceny szczególnie odczuwają seniorzy. Wiceminister finansów Piotr Patkowski, już na początku miesiąca stwierdził, że do końca roku inflacja może sięgnąć nawet 8 proc. Tym samym wyższa waloryzacja jest bardzo prawdopodobna. Jednocześnie w ubiegłym tygodniu GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2021 r. wzrosło o 9,4 proc. rdr i wyniosło 5.657,30 zł. Biorąc pod uwagę te wskaźniki można prognozować waloryzację 8,68 proc.

Galeria powyżej: Waloryzacja 8,68. Tyle zyskają emeryci

Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego równolegle szybko będą rosnąć ceny towarów pierwszej potrzeby. "Wzrost ceny energii przekroczy w przyszłym roku 12 proc. z uwagi na wyższe koszty emisji dwutlenku węgla oraz drożejące surowce energetyczne na rynkach światowych" - podało PIE. Ponadto ceny żywności w pierwszej połowie 2022 r. będą rosnąć w tempie 6-7 proc. "To efekt m.in. wzrostu kosztów nawozów do produkcji rolnej" - zwrócili uwagę analitycy.

Zdaniem PIE inflacja w przyszłym roku utrzyma się powyżej 5 proc. oraz przekroczy 3,5 proc. w 2023 r. "Inflacja powróci w granice celu NBP najwcześniej w 2024 r." - ocenili analitycy.

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?
Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?

Ostateczne decyzja dotycząca wysokości wskaźnika waloryzacji zapadnie dopiero w lutym 2022 roku. Ostatni raz tak wysoka waloryzacja była w 2001 roku, gdy sięgnęła 12,7 proc. Wtedy jednak inflacja wynosiła 5,5 proc., ale wolniej rosły wynagrodzenia. Świadczenia waloryzowane będą dopiero od marca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze