Komu przysługuje
Renta rolnicza szkoleniowa przysługuje:
- ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi, który spełnia warunki wymagane do przyznania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego, ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.
Kto nie dostanie
- ubezpieczony, który spełnia warunki wymagane do przyznania okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (ma orzeczoną okresowo całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie, ale rokuje odzyskanie zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym w wyniku leczenia i rehabilitacji),
- ubezpieczony, który spełnia warunki wymagane do stałej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, ale w stosunku do którego nie orzeczono celowości przekwalifikowania do innego zawodu.
Jak długo płacą
Renta rolnicza szkoleniowa przysługuje przez okres 6 miesięcy. Okres ten może być wydłużony na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej niż do 36 miesięcy. Przedłużenie prawa do renty szkoleniowej następuje na wniosek starosty.
Wysokość renty szkoleniowej
Zasady ustalania wysokości renty szkoleniowej są takie same, jak przy rencie rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.
Kiedy renta rolnicza szkoleniowa będzie zawieszona
Zasady zawieszania tego świadczenia są inne niż w przypadku emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
A zatem, wypłata renty szkoleniowej zostanie zawieszona w części uzupełniającej, gdy uprawniony do niej osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (bez względu na wysokość tych przychodów), zgodnie z przepisami emerytalnymi. Nadal będzie jednak wypłacana część składkowa renty szkoleniowej. Renta ta nie zostanie natomiast zawieszona, jeżeli rencista lub jego małżonek jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych (gdy rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej).
Kiedy utracisz prawo do renty
- od dnia podjęcia zatrudnienia, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych
- od dnia, gdy bez uzasadnionej przyczyny odmówiłeś przyjęcia propozycji zatrudnienia, złożonej przez powiatowy urząd pracy,
- od dnia otrzymania przez KRUS zawiadomienia od starosty o braku możliwości przekwalifikowania (gdy okaże się, że mimo wcześniejszego zapewnienia starosty o możliwości przekwalifikowania zawodowego, takiej możliwości nie ma) lub o braku możliwości przedstawienia propozycji odpowiedniego zatrudnienia w terminie 6 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia, nie później niż w okresie 36 miesięcy pobierania tej renty,
- od dnia otrzymania przez KRUS zawiadomienia od starosty o tym, że nie korzystasz z przekwalifikowania zawodowego.
Kto orzeka o celowości przekwalifikowania zawodowego
- lekarz rzeczoznawca (jako I instancja)
- komisja lekarska Kasy (jako II instancja).
Co bierze się pod uwagę:
- bezpośrednie badanie lekarskie osoby starającej się o rentę,
- dokumentację z dotychczasowego leczenia i inną, mającą znaczenie dla ustalenia prawa do renty rolniczej szkoleniowej,
- posiadane kwalifikacje, zawód oraz możliwości dalszego wykonywania innej pracy,
- opinię psychologa i doradcy zawodowego,
- ustalenia starosty w sprawie możliwości przekwalifikowania zawodowego danego ubezpieczonego.
Jak się starać o rentę rolniczą szkoleniową
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do renty rolniczej szkoleniowej podejmie oddział regionalny lub placówka terenowa KRUS, właściwa dla miejsca położenia twego gospodarstwa rolnego:
nie musisz składać odrębnego wniosku o rentę szkoleniową, jeśli wcześniej złożyłeś wniosek o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i uzyskałeś orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Prawo do renty szkoleniowej KRUS ustali ci z urzędu;
musisz złożyć wniosek, żeby uzyskać prawo do renty szkoleniowej, jeśli masz ustalone prawo do stałej renty rolniczej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, ale twój stan zdrowia pozwoliłby ci na podjęcie pracy w innym zawodzie i w związku z tym chciałbyś się przekwalifikować.
Od lekarza do starosty
Jeżeli w wyniku przeprowadzonego badania lekarz rzeczoznawca KRUS uzna, że jesteś trwale całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym i oceni, że przekwalifikowanie zawodowe jest celowe, skieruje cię do psychologa oraz doradcy zawodowego. Dopiero gdy lekarz rzeczoznawca, psycholog i doradca zawodowy wydadzą zgodną opinię o celowości twego przekwalifikowania zawodowego, sprawa zostanie przekazana do starosty, który oceni, czy istnieje możliwość przekwalifikowania zawodowego (nie wystarczy bowiem orzeczenie o celowości przekwalifikowania osoby niezdolnej do pracy w gospodarstwie rolnym do innego zawodu oraz chęć samego ubezpieczonego do zmiany zawodu i przekwalifikowania się, ale musi być też zapewniona możliwość przekwalifikowania do innego zawodu). Gdy starosta stwierdzi taką możliwość, lekarz rzeczoznawca wyda orzeczenie o trwałej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, ze stwierdzeniem celowości przekwalifikowania zawodowego. Na podstawie takiego orzeczenia właściwy oddział regionalny KRUS wyda decyzję przyznającą ci prawo do renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy od dnia orzeczenia niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek o rentę. Następnie dostaniesz skierowanie do powiatowego urzędu pracy, żebyś mógł odbyć szkolenie, które pozwoli ci się przekwalifikować.