Restauracje w Polsce otwarte! Od kiedy? Ceny zniechęcają do wyjścia

Ruszą restauracje, ceny pójdą w górę
Autor: Mateusz Jagielski/East News

- Sytuacja branży gastronomicznej jest tak zła, że wielu dostawców domaga się płatności wyłącznie gotówką - podaje "Rzeczpospolita". Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę.

Dziennik zwraca uwagę, że gastronomia należy do najmocniej dotkniętych skutkami pandemii branż. "Rynek według różnych szacunków tylko w 2020 r. skurczył się o ok. 4 mld zł" - czytamy. W związku z tym branża apeluje, żeby restauracje mogły zaprosić gości do środka wcześniej niż od 29 maja. Od soboty będą mogły bowiem przyjmować tylko w ogródkach.

Restauratorzy przyznają jednocześnie, że konieczne będą podwyżki cen, między innymi z uwagi na konieczność odrobienia strat i wysokiej inflacji. – Wiele firm balansuje na krawędzi, dostawcy dowożą towar tylko pod warunkiem płatności gotówką – przyznaje w rozmowie z "Rz"jeden z restauratorów.

Restauracja zamieniona w...studio telewizyjne. To sposób na lockdown!

Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii, mówi natomiast, że podwyżek można się spodziewać zwłaszcza w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim.

Branża zwraca również uwagę, że ciągle potrzebuje finansowego wsparcia. Proponuje obniżoną stawkę VAT do 5 proc. na wszystkie usługi gastronomiczne oraz obniżkę stawek ZUS o 50 proc. dla wszystkich zamkniętych przez lockdown.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze