Większe uprawnienia farmaceutów. Co się zmienia
Do tej pory, gdy z recepty nie można odczytać dawkowania albo jest ono wypisane z błędami, aptekarz może wydać maksymalnie ilość leku odpowiadającą dwóm najmniejszym opakowaniom. Od 20 lipca farmaceuta może przy błędnym dawkowaniu wydać 4 najmniejsze opakowania, a przy rozbieżności w przepisanej ilości leku można wydać ilość największą. Może określić postać jednostki dawkowania według swojej wiedzy. Nowe rozporządzenie wprowadza bowiem trzy ważne zmiany, zgodnie z którymi osoba realizująca receptę w aptece otrzymuje możliwość:
* określenia postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w oparciu o posiadaną wiedzę;
* wydania dwukrotnie większej, niż dotychczas, liczby opakowań produktu leczniczego albo wyrobu medycznego, w przypadku nieokreślenia na recepcie sposobu dawkowania w wymagany sposób;
* wydania większej ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w przypadku gdy z podanej w recepcie liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości produktu, środka lub wyrobu.
Ułatwienia dla aptekarzy i pacjentów
Ułatwieniem w realizacji recept ma być także umożliwienie aptekarzowi określenia postaci jednostki dawkowania (np. tabletka, kropla, mililitr) na podstawie posiadanej przez niego wiedzy. To również zabezpieczenie na wypadek, gdyby taka informacja nie znalazła się na recepcie wystawionej przez lekarza lub była nieczytelna. Dodatkowo, jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcje wynikają różne ilości leku, farmaceuta będzie mógł wydać nie najmniejszą z nich, jak jest obecnie, ale największą.
Jest jeden wyjątek
Wyjątkiem od nowych zasad pozostaną recepty, na których przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową. Tu sposób dawkowania musi zostać opisany w sposób precyzyjny, w przeciwnym razie apteka nie może wydać leku na podstawie takiej recepty.
Polecany artykuł: