Płatności

i

Autor: materiały prasowe

Rewolucja w bankowości elektronicznej. Zobacz, co się zmieni

2019-08-05 16:15

Wraca konieczność podawania PIN-u przy płatnościach zbliżeniowych. 14 września wejdą w życie zasady z unijnej dyrektywy PSD2, która zakłada m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla transakcji zbliżeniowych realizowanych kartą płatniczą. Będą również nowe zasady logowania do systemu bankowości internetowej.

Banki w Polsce mają czas do 14 września aby dostosować swoje systemy do zaleceń europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2), którą kraje Wspólnoty przyjęły w listopadzie 2015 roku. Ma być bezpieczniej, ale kosztem wygody. Jesienią posiadacze kart płatniczych będą musieli podawać kod PIN w trakcie zakupów jeszcze częściej. Dotyczyć to będzie także transakcji zbliżeniowych poniżej 50 zł.

ZOBACZ TEŻ: Będzie trudniej zwolnić pracownika. Zmiany w przepisach

Zmiany w płatnościach

Nowe przepisy zakładają, że kod PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu 5 transakcji zbliżeniowych. Nawet jeśli kolejna transakcja będzie poniżej 50 zł, to karta poprosi o wprowadzenie kodu zabezpieczającego. Po wprowadzeniu PIN-u licznik się zresetuje i ponownie będziemy mogli wykonać 5 transakcji bez PIN-u.

Ponadto mają zostać wprowadzone limity wartościowe, które zakładają, że kwota pojedynczej transakcji zbliżeniowej nie będzie mogła być wyższa niż 50 euro. Natomiast suma następujących po sobie takich transakcji bez podawania PIN nie będzie mogła przekroczyć 150 euro. W sytuacji, gdy tak się stanie, będzie trzeba wprowadzić PIN.

Ważny wyjątek, nowe zasady nie będą obowiązywać przy płaceniu za przejazd autostradą czy parkowanie.

Wprowadzono także nowe zasady pokrywania kosztów przelewów zagranicznych. Przy transferze środków do kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria) koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę.

Logowanie do rachunku bankowego

Nowe zasady potwierdzania płatności kodem PIN są związane z tzw. silnym uwierzytelnieniem. Dyrektywa PDS2 dokładnie określa, jak bank powinien weryfikować tożsamość użytkownika. Klient musi potwierdzić swoją tożsamość wykorzystując dwa z trzech elementów:

  • coś, co ma (np. telefon komórkowy)
  • coś, co wie (np. hasło)
  • coś, czym jest (czyli np. odcisk palca lub system rozpoznawania twarzy)

Dyrektywa PSD2 ma na celu ochronę mieszkańców Unii przed oszustami. Chodzi m.in. o przestępców korzystających z bezprzewodowych terminali, które przykładane do kieszeni z telefonem czy torby z portfelem mogą niepostrzeżenie ściągać pieniądze z naszego konta. PSD2 nałoży na przykład wymóg użycia czytnika linii papilarnych przy niektórych płatnościach dokonywanych smartfonami.

SPRAWDŹ TEŻ: Zaległości finansowe Polaków sięgają 55 mln złotych!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze