Składka zdrowotna – wszyscy krytykują ale 10 mld w budżecie to nie 1 grosz
W dokumencie "100 dni na pierwsze 100 dni rządów", ogłoszonym przez Koalicję Obywatelską przed wyborami, zapisano: "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej”.
Sto dni po wyborach składka zdrowotna dalej irytuje przedsiębiorców, a Skarb Państwa zyskał na tym 10 mld zł. Jesienią 2023 r. budżet był pisany ekspresowo, złe wrażenie za składkę dalej obciążało poprzedni rząd. Jednak przy układaniu kolejnego rocznego budżetu, wymówki się skończą.
Dodatkowo, podczas konwencji Trzeciej Drogi, Hołownia zadeklarował, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "być albo nie być" jego formacji w rządowej koalicji.
Obniżenie składki zdrowotnej – negocjacje ministerstw zdrowia i finansów
Depesza PAP z 4 marca zawiera konkretna deklarację z samej góry rządu, od szefa kancelarii premiera.
- Mam nadzieję, że w najbliższych dniach, tygodniach poznamy już stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu. Wiem, że toczą się intensywne rozmowy w tej sprawie między ministrem finansów a Ministerstwem Zdrowia (…) Będziemy wprowadzać zmianę w składce zdrowotnej w taki sposób (...) żeby wszyscy przedsiębiorcy wiedzieli, jaką składkę w danym miesiącu mają zapłacić – zadeklarował Jan Grabiec.
Wygląda na to, że rząd podjął już decyzję polityczną, chce zlikwidować represyjną składkę zdrowotną, jednak wszyscy chcą uniknąć „pisania ustaw na kolanie”, co mogło0by spowodować kolejne komplikacje.
Depesza PAP z 26 lutego podaje półoficjalną informację – rząd planuje dwie wersje składki zdrowotnej do wyboru przedsiębiorcy. Pierwsza to stała kwota, druga to odsetek dochodu lub przychodu. W każdym razie, składka zdrowotna miałaby być bardziej znośna niż teraz.
Kolejna depesza PAP, datowana na 5 marca, cytuje marszałka sejmu, który uznał, że „każdy w koalicji ma prawo do tego, by przypominać treść umowy koalicyjnej”.
Kiedy realnie można się spodziewać korzystniejszej składki zdrowotnej?
Składka zdrowotna oficjalnie nie jest podatkiem, jedynie daniną publicznoprawną. W praktyce to podatek powodujący nieuzasadnione obciążenia fiskalne.
W kwestiach podatkowych obowiązuje zasada, aby w miarę możliwości zmiany były od 1 stycznia. Nakłada się na to planowanie budżetu na kolejny rok.
Bardzo wstępnie można prognozować, że realnym terminem nowej, lepszej składki zdrowotnej jest 1 stycznia 2025 r. Gdyby rząd bardzo chciał, to mógłby ulżyć przedsiębiorcom np. w połowie 2024 r. jednak taka opcja byłaby bardziej skomplikowana.
Dobre wiadomości dla przedsiębiorców w kwestii składki zdrowotnej są trzy – wpis w deklaracji „100 konkretów”, negocjacje międzyresortowe w toku oraz zdecydowany głos poparcia ze strony marszałka sejmu.