e-paragon

i

Autor: CANVA

e- paragony

Rewolucja w sklepach. Koniec papierowych paragonów

2023-09-15 10:51

Dziś 15 września Ministerstwo Finansów uruchomiło aplikację e-Paragony 2.0. Możemy już pobierać paragon w wersji elektronicznej i przechowywać je w aplikacji. Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona jest anonimowa. Zgodnie z prawem, e-paragon jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty.

Cyfrowa wersja paragonu wchodzi wżycie

e -paragon to cyfrowa wersja tradycyjnego paragonu fiskalnego, który może służyć jako dowód zakupu w przypadku zwrotu towaru, wymiany lub reklamacji. To wielkie ułatwienie dla klientów, bo już nie muszą się martwić, że paragon zgubią lub uszkodzą. Teraz będą mieli go w telefonie. Usługa umożliwiająca pobranie paragonu w postaci elektronicznej na smartfona będzie anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu pobieranie e-paragonów. Do otrzymania identyfikatora nie są wymagane żadne dane identyfikujące klienta, niepotrzebny jest nawet numer telefonu. Paragony w formie elektronicznej nie są obowiązkowe. Sprzedawcy mogą pozostać przy wydawaniu papierowych paragonów.

Jak działa e- paragon?

Jednym z elementów systemu jest aplikacja mobilna napisana przez dowolnego producenta oprogramowania. Jedną z aplikacji do wyboru będzie aplikacja mobilna Ministerstwa Finansów (aplikacja e-Paragony). Kupujący pobiera i instaluje na swoim smartfonie aplikację. Aplikacja, na żądanie kupującego jednorazowo łączy się z systemem dystrybucji e-paragonów, aby pobrać wygenerowany, unikalny identyfikator, którym klient będzie posługiwał się przy kasie, żądając paragonu w postaci elektronicznej. W celu uzyskania identyfikatora nie podaje się żadnych danych. Kupujący robiąc zakupy i wyrażając wolę otrzymania paragonu elektronicznego przedstawia identyfikator kasjerowi w postaci kodu paskowego, kasjer skanuje go czytnikiem, a kasa rejestrująca wysyła paragon do systemu dystrybucji. Klient w ciągu kilku sekund, funkcją aplikacji może już pobrać z systemu swój paragon. Czynności te powtarzają się przy pobieraniu kolejnych e-paragonów (w innych sklepach i w innym czasie). Klient będzie miał na odbiór e-paragonu do 30 dni i zawsze może otrzymać paragon papierowy.

QUIZ: Kultowe przedmioty PRL cześć 2! Te klasyki powróciły. Znasz je?

Pytanie 1 z 10
Patentowa zatyczka do gumowego węża w pralce "Frania:
Tańczące z Promocjami 14.09
Najnowsze