Rewolucyjne bankomaty dla osób niewidomych

2016-05-05 18:14

ING Bank Śląski udostępnia bankomaty dla osób z dysfunkcją wzroku. W Polsce znajduje się już 100 takich bankomatów głosowych.

Aby wypłacić gotówkę, osoba niewidoma powinna założyć słuchawki, które można podłączyć do specjalnego gniazda znajdującego się w bankomacie. Dzięki temu klient jest w stanie odsłuchać wszystkie napisy wyświetlane na ekranie urządzenia. Maszyny dają także możliwość trzystopniowej regulacji głośności.

Jak podkreślił Piotr Kawczyński w rozmowie z Cashless.pl, dyrektor departamentu zarządzania i rozwoju bankomatów w IT Card, w Polsce mieszka aż 1,5 miliona osób z dysfunkcją wzroku. Firma chce sukcesywnie rozbudowywać sieć bankomatów dostosowanych do ich potrzeb.

Może zainteresować cię także: Banknot 500 EURO wychodzi z obiegu [GALERIA]

Od zeszłego roku IT Card jest operatorem części bankomatów ING Banku Śląskiego. Dzięki przekazaniu pod jego zarząd kilkuset maszyn bank może zoptymalizować koszty.

Udogodnienia dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami wprowadziły także inne banki. Obecnie osoby z dysfunkcją wzroku mają do swojej dyspozycji bankomaty PKO BP, BZ WBK, Citi Handlowego i Banku ING Śląskiego. Dodatkowo BZ WBK oraz ING Bank Śląski umożliwiają korzystanie z bankomatów osobom niedosłyszącym dzięki możliwości wybrania języka migowego.

Przeczytaj również: PKO wchodzi do Czech i myśli o ekspansji w Azji

Pierwszy bankomat dla osób z dysfunkcją wzroku uruchomił PKO BP w 2010 roku. Urządzenie zainstalowano w podwarszawskich Laskach, gdzie znajduje się ośrodek dla osób niewidomych. Jego użytkownicy mogli odsłuchać instrukcje przez słuchawki oraz przeczytać opisy na poszczególnych klawiszach w alfabecie Braille'a.

Jeszcze wcześniej wprowadzono gadające bankomaty na świecie. Pierwszy podjął się takiego przedsięwzięcia Narodowy Bank Kanady w 1997 roku.

Źródła: cashless.pl, polskieradio.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze