Robienie zakupów w niedziele to grzech? Kościół i Polacy powiedzieli, co o tym myślą

2021-05-31 14:19
Tak Kościół zgarnia kasę w pandemii. Olbrzymie kwoty. Wiele osób będzie oburzonych
Autor: Piotr Grzybowski Tak Kościół zgarnia kasę w pandemii. Olbrzymie kwoty. Wiele osób będzie oburzonych

Koniec zakazu handlu w niedziele - taka decyzja ucieszyłaby wielu przedsiębiorców, jak i polityków. Po drugiej stronie barykady stoi zaś Kościół. Ostatnio jeden z katolickich hierarchów głośno i dobitnie powiedział, co myśli o zakazie handlu w niedziele, robieniu zakupów w te dni i próbach obchodzenia ustanowionego przez rząd PiS prawa. My zaś spytaliśmy, co o tym wszystkim myślą Polacy.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzony został przez Zjednoczoną Prawicę pod postacią ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W 2021 roku Polacy mogą robić zakupy jedynie w kilka niedziel w ciągu roku. Ustawa zaprojektowana przez PiS miała na celu poprawić życie rodzinne pracowników sieci handlowych poprzez dodatkowe dni wolne. Od początku jednak krytykowali ją przedsiębiorcy, którzy liczyli straty związane z wprowadzeniem zakazu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Nawet 28 piw ZA DARMO w Biedronce! Szalona promocja dyskontu na długi weekend!

Ostatecznie brak niedziel handlowych zrekompensowali sobie poprzez wydłużenie godzin otwarcia sklepów w tygodniu lub omijaniem nowych przepisów. Sklepy zaczęły oferować dodatkowe usługi, jak np. przesyłki kurierskie, dzięki czemu mogą działać w niedziele jako placówki pocztowe lub oferują możliwość zakupu kawy w automacie co czyni sklepy kawiarniami, których zakaz handlu także nie dotyczy.

ZOBACZ TAKŻE: Kukiz wciąż żyje z muzyki, choć oficjalnie zawiesił działalność. Zarabia więcej niż premier Morawiecki!

Zakaz handlu popierał m.in. Kościół katolicki w Polsce. Dlatego krytykuje on wszelkie próby obchodzenia nowego prawa. Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki przypomniał, że chociażby w Niemczech od lat niedziele są wolne od handlu.

- Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo - stwierdził kościelny hierarcha. - Beneficjentami wolnej niedzieli są nie tylko sprzedający i kasjerki. W zaopatrzeniu, transporcie, dystrybucji, logistyce zaangażowanych jest wielu tysięcy ludzi. Wszyscy oni i ich rodziny mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania - dodał arcybiskup.

Zapytaliśmy więc Polaków, po której stronie są - czy popierają zakaz handlu w niedziele, czy są też jemu przeciwni. Okazało się, że pod tym względem czytelnicy "Super Expressu" i "Super Biznesu" są zgodni. Na pytanie "Czy popierasz zakaz handlu w niedziele?" aż 70 proc. głosujących stwierdziło, że nie. Za niedzielami wolnymi od zakupów było 30 proc. naszych czytelników.

Protest rolników z Agrounii w Toruniu, którzy rozdają ziemniaki za darmo przed Biedronką, którą oskarżają o zaniżone ceny skupu płodów rolnych.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze