PIT

i

Autor: Pixabay.com

Rozliczamy PIT. Komu opłaca się czekać na rozliczenie automatyczne, a kto powinien rozliczyć PIT sam!

2021-04-06 14:08

Już niewiele czasu zostało do rozliczenia się z fiskusem. Termin upływa 30 kwietnia. Aby zostać rozliczonym nie trzeba nic robić, fiskus przygotuje deklarację za nas. Gotowe formularze PIT-37 i PIT-38. są na rządowym portalu Twój e-PIT. Jeśli do końca kwietnia nie wykonamy żadnego działania to zostanie on automatycznie rozliczony. Ale nie w każdym przypadku jest to korzystne. Sprawdź, komu opłaca się rozliczyć samodzielnie

Do 30 kwietnia mamy czas na rozliczenie PIT. Obecnie jest to bardzo uproszczone. Urzędy skarbowe przygotowują deklaracje podatkowe za osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Gotowe dokumenty znajdują na rządowym portalu Twój e-PIT. Zalogować się do niego można przez Profil Zaufany. Jeśli nie zatwierdzimy deklaracji podatkowej do końca 30 kwietnia, zostaną one zatwierdzone automatycznie przez urząd. Rozliczony dokument będziemy mogli znaleźć w na podatki.gov.pl w sekcji "złożone dokumenty". Ale pamiętajmy - automatyczne rozliczenie uniemożliwia skorzystanie z ulg podatkowych. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z odliczeń, to możemy czekać na rozliczenie automatyczne. Chyba, że zależy nam  na na czasie i szybkim zwrocie nadpłaconych pieniędzy. Skarbówka  ma 45 dni na zwrócenie nadpłaty od momentu złożenia deklaracji przez internet.

Zobacz też: Zwrot podatku 2021. Kiedy skarbówka zwróci pieniądze [DATA]

Kto powinien rozliczyć PIT samodzielnie

Wszyscy podatnicy, którzy mogą skorzystać z ulg i odliczeń powinni wypełnić formularz samodzielnie. Warto też to zrobić, jeśli chcemy przekazać 1 proc. podatku wybranej przez siebie organizacji. W 2021 odliczyć możemy koszty związane z dzieckiem, internet, termomodernizację domu a nawet na walkę z koronawirusem:

* darowizny na cele walki z COVID-19 - np. wpłata na rzecz szpitala czy darowizna tabletów lub laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe.

* ulga dla ozdrowieńców COVID-19, którzy przekazali swoją krew i osocze. Mogą oni odliczyć 130 zł za każdy litr pobranej krwi oraz 200 zł za każdy litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami. Z kolei dawcy, których osocze zostało podane podczas zabiegów medycznych, mogą odliczyć 350 zł za litr.

* ulga termomodernizacyjna w wysokości maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika. Ulga ta obejmuje osoby, które dokonały modernizacji lokalu mieszkalnego albo swojego domu. Oznacza to, że gdy dana nieruchomość ma dwóch współwłaścicieli, to każdemu z nich z osobna przysługuje 53 000 zł do odliczenia

* ulga internetowa w maksymalnej kwocie 760 zł, przy czym ulga ta może być zastosowana w dwóch kolejnych latach.

Gigantyczna ulga na internet. Możesz dostać nawet 1520 zł

* ulgi dla niepełnosprawnych: na sprzęt rehabilitacyjny w kwocie do odliczenia faktycznie poniesionych wydatków, na leki dla osób, którym lekarz zalecił stałe ich przyjmowanie, czy też na samochód.

* ulga prorodzinna, polegająca na możliwości odliczenia określonej ustawowej kwoty za każde posiadane dziecko. Na pierwsze dziecko podatnik może odliczyć 1 112,04 zł. Taką samą kwotę można odliczyć również na drugie dziecko. Limit zwiększa się przy trzecim dziecku do kwoty 2 000,04 zł, a przy czwartym i następnych do kwoty 2 700 zł.

* ulga abolicyjna - dla osób, które zarabiają również za granicą i tam od tych zarobków odprowadzają podatki.

* darowizny na organizacje charytatywne.

Sonda
Czy uważasz, że 500 plus powinno zostać zniesione, a w zamian rząd powinien obniżyć podatki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze