Emeryci

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdjęcie ilustracyjne

Ruszają wypłaty czternastej emerytury. Kiedy przyjdą pieniądze?

2021-10-29 6:00

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, niepotrzebny jest żadnej wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać - podkreśliła w czwartek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Na konferencji prasowej w Domu Seniora w Błoniach Uścińska była pytana o przypadki oszukiwania emerytów przez osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące pomoc w wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Uścińska odpowiedziała, że takie zdarzenia "miały miejsce jakiś czas temu i nie była to jakaś wielka skala". Zaznaczyła, że ZUS przeprowadził specjalną kampanię informacyjną skierowaną do emerytów.

Prezes ZUS przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. "Te świadczenia są przyznawane z urzędu, niepotrzebny jest żadnej wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać" - podkreśliła. Mówiła, że jeżeli ktoś jest emerytem, rencistą albo pobiera inne świadczenie, to z urzędu, w terminach przewidzianych do wypłaty normalnych świadczeń, dodatkowo przychodzi czternasta emerytura.

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

EKG 2021: Gertruda Uścińska. Prezes ZUS wprost: Czy będziemy harować do śmierci?

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Jedzenie drogie jak paliwo. Drożyzna wykańcza Polaków, a będzie gorzej

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze