Dodatek solidarnościowy. Dla kogo?
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina, że dodatek solidarnościowy przysługuje przez 3 miesiące - po raz ostatni zostanie wypłacony w sierpniu. Jeśli wnioskodawca, chce otrzymać pieniądze za lipiec, musi do końca tego miesiąca zgłosić się po dodatek solidarnościowy. W praktyce oznacza to, że musi to zrobić dzisiaj. Aby otrzymać dodatek solidarnościowy należy złożyć wniosek - wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS - wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 roku.
ZOBACZ TEŻ: Rewolucja w 500 plus. WIELKIE ZMIANY w programie! Polacy zdecydowali, ZUS popiera
Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobom, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
Uwaga! Dodatek solidarnościowy mogą otrzymać również bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Wówczas jednak urzędnicy zawieszą wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.